PolskaKopalnia Turów. Rzecznik rządu: Polska swojej decyzji nie zmienia

Kopalnia Turów. Rzecznik rządu: Polska swojej decyzji nie zmienia

- Toczymy wszystkie działania, aby ten spór prawny pomiędzy Polską a Czechami rozwiązać w sposób polubowny - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o decyzję TSUE ws. kopalni w Turowie. Odniósł się też do najnowszych przecieków tzw. afery mailowej.

Radosław Opas

23.09.2021 13:23

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że Polska musi zapłacić karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro dziennie. To pokłosie niewstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, którego domagają się Czechy. Do sprawy odniósł się w czwartek rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Polska swojej decyzji nie zmienia. Polska nie może zgodzić się na to, żeby zamknąć Turów i spowodować kryzys energetyczny dla milionów obywateli - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Dodał, że "środki z tytułu kary dotyczącej realizacji postanowienia, wpływają do budżetu unijnego". - W związku z tym strona czeska nie ma żadnych korzyści z tego tytułu, co jest argumentem, by Czesi w możliwie szybkim terminie zrealizowali te porozumienia, na które Polska jest otwarta i które przedstawiała w ostatnim czasie - tłumaczył Mueller.

Rzecznik rządu podkreślił, że obecnie polski rząd prowadzi rozmowy ze stroną czeską. - Taka oferta została ze strony Polski zaproponowana już jakiś czas temu. (…) Liczymy, że w najbliższym czasie negocjancie zakończą się podpisaniem umowy - przekazał Mueller.

Zobacz też: Belka krytykuje eksperta Patryka Jakiego. Jest odpowiedź

Afera mailowa. Rzecznik rządu komentuje wycieki ze skrzynki Dworczyka

Do sieci trafiły kolejne maile, które mają pochodzić z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. "Kto dzwoni do TVP, kto dzwoni do normalniejszych portali, kto dzwoni do tożsamościowych i niepodległościowych portali?" - miał napisać do szefa KPRM premier Mateusz Morawiecki. Wiadomości dotyczą raportu z 2018 roku o warszawskiej reprywatyzacji.

- Do prawdziwości poszczególnych maili nie będę się odnosił, ponieważ to jest element działań dezinformacyjnych i manipulujących - skwitował krótko Piotr Mueller.

Rzecznik rządu wyjaśnił, że "takie działania odradzają nam nasi eksperci". - Osoby, których cześć maili wypłynęła, są ofiarami tego ataku. Nie chcę się wpisywać w scenariusz, który został napisany w Moskwie czy na Białorusi - stwierdził Mueller.

Kopalnia Turów. Błaszczak o UE: Mamy do czynienia z religią klimatyczną

Konflikt Polski z Czechami skomentował w czwartek także szef Ministerstwa Obrony Narodowej. - Polski rząd stosuje wszystkie środki, żeby obronić kopalnie w Turowie, bo ona jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju - powiedział w czwartek na antenie Polskiego Radia Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił, że decyzja wydana przez TSUE w tej sprawie to "nadużycie".

Szef MON poinformował, że "zostały podjęte działania o charakterze prawnym wskazujące na to, że zostały przekroczone kompetencje". - Mamy do czynienia z religią klimatyczną. My nie ulegamy tej presji. (…) Stanowczo będziemy domagać się, żeby przestrzegać prawa. Będziemy pokazywać, że mamy do czynienia z nierównym traktowaniem. Inaczej traktowane są kopalnie w Czechach, które leżą w sąsiedztwie. Turów nie może być zamknięty, tak jak chce tego Unia Europejska - dodał Błaszczak.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)