Trwa ładowanie...

Kopalnia Turów. Błaszczak o UE: Mamy do czynienia z religią klimatyczną

- Zostały podjęte działania o charakterze prawnym wskazujące na to, że przekroczono kompetencje - powiedział Mariusz Błaszczak, komentując decyzję TSUE o nałożeniu kar na Polskę za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Szef MON zdradził też, czy rząd planuje przedłużyć stan wyjątkowy na granicy z Białorusią.Kopalnia Turów. Błaszczak o UE: Mamy do czynienia z religią klimatyczną Kopalnia Turów. Błaszczak o UE: Mamy do czynienia z religią klimatyczną Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
dhjkxm8
dhjkxm8

Decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska zobowiązana jest do zapłaty kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. To pokłosie niewstrzymania wydobycia w kopalni Turów, którego domagają się Czechy.

- Polski rząd stosuje wszystkie środki, żeby obronić kopalnie w Turowie, bo ona jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju - powiedział w czwartek na antenie Polskiego Radia Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił, że decyzja wydana przez TSUE w tej sprawie to "nadużycie".

Szef MON poinformował, że "zostały podjęte działania o charakterze prawnym wskazujące na to, że zostały przekroczone kompetencje". - Mamy do czynienia z religią klimatyczną. My nie ulegamy tej presji. (…) Stanowczo będziemy domagać się, żeby przestrzegać prawa. Będziemy pokazywać, że mamy do czynienia z nierównym traktowaniem. Inaczej traktowane są kopalnie w Czechach, które leżą w sąsiedztwie. Turów nie może być zamknięty, tak jak chce tego Unia Europejska - dodał Błaszczak.

Zobacz też: Druzgocące badanie dla Niedzielskiego. Cezary Tomczyk komentuje

Stan wyjątkowy na granicy przedłużony? Błaszczak komentuje

Prezydent Andrzej Duda wydał 2 września rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na części województw podlaskiego i lubelskiego. Obowiązuje on na 3-kilometrowym pasie wzdłuż granicy polsko-białoruskiej.

dhjkxm8

Minister Błaszczak przekazał, że obecnie trwają rozmowy, czy stan wyjątkowy zostanie przedłużony. - Decyzja jeszcze nie zapadła, ale rozmawiamy na ten temat. Presja migracyjna nie ustala, wręcz jest większa. Zadaniem państwa polskiego i służb jest zapewnienie bezpieczeństwa - tłumaczył polityk.

- Wprowadzenie stanu wyjątkowego uspokoiło sytuacje. Już 85 km ogrodzenia zostało zbudowane, obok są położone zasieki, jest także siatka, która ochrania zwierzęta przed okaleczeniami. Na miejscu jest 2,5 tys. żołnierzy - powiedział w Polskim Radiu szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Źródło: Polskie Radio

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhjkxm8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhjkxm8
Więcej tematów