Trwa ładowanie...

Kara dla Polski za kopalnię Turów. KE: "Muszą zapłacić"

Trybunału Sprawiedliwości UE zdecydował o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. - Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek. Jeśli nie zapłacą, to zobaczymy - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Kara dla Polski za kopalnię Turów. KE: "Muszą zapłacić" Kara dla Polski za kopalnię Turów. KE: "Muszą zapłacić" Źródło: Getty Images, fot: Dursun Aydemir
d1861o7
d1861o7

O decyzję TSUE ws. nałożenia na Polskę kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie rzecznik Komisji Europejskiej został zapytany na konferencji prasowej w Brukseli. Zapowiedział, że Komisja Europejska zwróci się do Polski o zapłatę kar.

- Jako część regularnych płatności do budżetu UE, Polska będzie musiała zapłacić środki. Jestem pewien, że jeśli oni nie zapłacą, oczywiście są możliwości podjęcia działań przez KE - powiedział Eric Mamer.

Rzecznik podkreślił, że KE wyda w tej sprawie stosowną notę. - Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek. Jeśli nie zapłacą, to zobaczymy - odpowiedział pytany o to, jak długo KE ma zamiar czekać na płatności.

Wcześniej rzeczniczka KE Vivian Loonela wyjaśniła, że KE domaga się natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w Turowie. Zaznaczyła, że Komisja użyje wszelkich dostępnych środków i możliwości, aby Polska zapłaciła nałożone na nią kary.

d1861o7

Zobacz też: Gigantyczna kara dla Polski. Europosłanka PiS Anna Zalewska komentuje

Polska zapłaci kary? Fogiel zapowiada: Kopalnia będzie nadal pracować

W sprawie decyzji TSUE wypowiedział się m.in. wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jego zdaniem zaprzestanie wydobycia węgla w Turowie wiązałoby się z zakończeniem działalności elektrowni Turów.

- Równie dobrze TSUE mógłby domagać się strategicznego bombardowania całego terenu, efekt byłby podobny - ocenił Fogiel. Zapytany, czy Polska zamierza płacić kary, stwierdził, że "trwają analizy co do dalszych decyzji". - Cały czas rozmawiamy ze stroną czeską. To nie są łatwe rozmowy, nie pomaga im tez trwająca w Czechach kampania wyborcza - tłumaczył.

d1861o7

W podobnym tonie sprawę skomentował także rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. "Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów. Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego. Miałoby to negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego dla milionów Polaków oraz dla całej UE" - przekazał w odpowiedzi na postanowienie TSUE.

d1861o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1861o7
Więcej tematów