Kontrowersyjny projekt do szafy. PiS się wycofuje
Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z kontrowersyjnego projektu ws. ułatwień dla migrantów. Powodem ma być fakt, że "zaczął budzić nieuzasadnione emocje w kampanii".
Jak przekazuje "Dziennik Gazeta Prawna", "rząd odpuszcza prace nad rozporządzeniem MSZ, które miało usprawnić sprowadzanie do Polski pracowników, głównie z Azji". Rozmówca z rządu wyjaśnia, że projekt "zaczął budzić nieuzasadnione emocje w kampanii, co odbiło się na jego odbiorze medialnym". Z tego powodu nie będzie dalej procedowany.
W założeniu projektu chodziło o rozszerzenie o 20 grupy państw, których obywatele mogli liczyć na rozpatrzenie ich wniosków o wizy nie przez konsulów, ale przez urzędników MSZ.
Platforma Obywatelska atakuje PiS
Projekt PiS spotkał się krytyką Platformy. Rzecznik PO we wpisie na Twitterze ocenił, że "rząd PiS rozpoczął zakrojoną na ogromną skalę kampanię szczucia przeciwko imigrantom". "Jednocześnie rząd z Kaczyńskim na czele zakłada wydawanie ponad 400 tys. wiz rocznie imigrantom z Arabii Saudyjskiej, Armenii, Azerbejdżanu, Filipin, Gruzji, Indii, Indonezji, Islamskiej Republiki Iranu, Kataru, Kazachstanu, Kuwejtu, Nigerii, Islamskiej Republiki Pakistanu, Tajlandii, Turcji, Uzbekistanu, Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierowcy nagrani w tunelu w Świnoujściu. Oburzające zachowania
Minister w KPRM Łukasz Schreiber w Polsat News tłumaczył, że rozporządzenie, które obecnie jest w fazie konsultacji, dotyczy tego, by "scentralizować system wydawanych wiz". - Chodzi o to, żeby nie były one w konsulatach konkretnych, tylko w Warszawie, i żeby mieć tutaj pełen ogląd sytuacji - wyjaśnił.
Schreiber przyznał, że wniosków o wydanie wizy jest więcej niż było w okresie rządów PO-PSL, jednak jest to wynik poprawy sytuacji ekonomicznej w Polsce.
Zapytany, czy celem rozporządzenia jest przyspieszenie i uproszczenie procedury wydawania wiz, Schreiber odpowiedział: "Ono może pójść w kierunku tego, żeby niektóre decyzje podejmować szybciej. Tylko pamiętajmy jedno: dzisiaj przedsiębiorcy, dzisiaj polscy rolnicy, potrzebują osób, które w legalny sposób - i to jest kluczem w tej sprawie - ubiegają się o pracę w Polsce".
Źródło: DGP/PAP