Trwa ładowanie...
d4kprg8

Kontrowersyjna decyzja Andrzeja Dudy. Objął patronatem święto Brygady Świętokrzyskiej

Prezydent Andrzej Duda objął honorowy patronat nad 75. rocznicą powołania Brygady Świętokrzyskiej. Jak uważają historycy, oddział ten otwarcie kolaborował z hitlerowcami w czasie II wojny światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda objął patronat nad rocznicą kontrowersyjnej Brygady Świętokrzyskiej
Andrzej Duda objął patronat nad rocznicą kontrowersyjnej Brygady Świętokrzyskiej (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d4kprg8

Rocznica powstania Brygady Świętokrzyskiej wypada 11 sierpnia, a prezydent Duda będzie jej oficjalnym patronem - podaje gazeta.pl. Uroczystość rocznicową organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zarząd Główny Związku NSZ. 11 sierpnia rano odbędzie się msza w katedrze polowej Wojska Polskiego, a potem apel pamięci na pl. Piłsudskiego.

Brygada Świętokrzyska była oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych, który odmówił połączenia się z Armią Krajową. Walczyła z komunistycznymi bojówkami, ale też znana była z rabowania wsi, mordowania Żydów i współpracy z hitlerowcami. Wiadomo, że NSZ współtworzyli m.in. nacjonaliści z przedwojennego ONR.

Szef wywiadu Inspektoratu Kieleckiego AK pisał w meldunkach, że współpraca Brygady Świętokrzyskiej z gestapo "była w zasadzie jawna i poszczególni dowódcy nie kryli się z tym, że otrzymują broń i amunicję do walki z komuną od władz okupacyjnych".

d4kprg8

Jednym z żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej był Hubert Jura "Tom". AK wydała na niego wyrok śmierci za kolaborację z Niemcami. To właśnie on pośredniczył w kontaktach między oddziałem a Niemcami. Dzięki temu brygada wycofała się na Zachód u boku Wehrmachtu.

Źródło: gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4kprg8

Podziel się opinią

Share

d4kprg8

d4kprg8
Więcej tematów