Trwa ładowanie...

Kontrolerzy NIK byli inwigilowani? Rzecznik służb zabrał głos

W piątek w mediach pojawiły się doniesienia o tym, że na mobilne urządzenia łączności należące do pracowników Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzono nawet ponad 7 tysięcy ataków przy użyciu systemu Pegasus. Informacjom tym zaprzeczył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. - Doniesienia o rzekomej inwigilacji pracowników NIK przez służby specjalne są nieprawdziwe - oświadczył Stanisław Żaryn. Uderzył też w szefa Izby Mariana Banasia.

Kontrolerzy NIK byli inwigilowani? Rzecznik służb zabrał głos (East News)Kontrolerzy NIK byli inwigilowani? Rzecznik służb zabrał głos (East News)
d3fk7jj
d3fk7jj

Informacje o tym, że pracownicy NIK mogli być inwigilowani pojawiły się po opublikowaniu przez rmf24.pl i tvn24.pl wstępnych wyników kontroli specjalistów od cyberbezpieczeństwa w Najwyższej Izbie Kontroli. Wynika z niej, że zainfekowanych mogło być ok. 500 urządzeń należących nie tylko do kontrolerów, ale również kierowców i personelu technicznego.

"W związku z pojawiającymi się insynuacjami inspirowanymi przez Mariana Banasia, dotyczącymi rzekomej inwigilacji przez służby specjalne pracowników NIK informuję, że doniesienia te są nieprawdziwe" - napisał Żaryn w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Kancelarii Premiera.

Przypomniał, że w najbliższym czasie Sejm zdecyduje w sprawie wniosku prokuratury, która zwróciła się o wyrażenie zgody na pociągnięcie Banasia do odpowiedzialności karnej. Zarzuty wobec szefa NIK dotyczą nieścisłości w złożonych przez niego oświadczeniach majątkowych. Śledczy chcą mu postawić łącznie kilkanaście zarzutów.

Zobacz też: dymisja po wycieku maila. "Przekroczenie wszelkich norm"

"Inspirowane przez Mariana Banasia doniesienia medialne traktujemy jako próbę rozpętania politycznej histerii, której celem jest de facto uniknięcie przez niego odpowiedzialności przed sądem" - ocenił Żaryn.

d3fk7jj

Kontrolerzy NIK byli inwigilowani? Rzecznik Izby: mamy informacje o atakach

Doniesienia o inwigilowaniu pracowników Najwyższej Izby Kontroli są już sprawdzane przez specjalny zespół powołany w NIK.

- Mamy informacje o atakach, które możemy liczyć w tysiącach. Przedmiotem usiłowania takich ataków miało paść 544 urządzeń mobilnych, które są wykorzystywane w pracy przez kontrolerów NIK - powiedział w piątek rzecznik NIK Łukasz Pawelski. Zaznaczył, że obecnie sprawdzana jest dokładna skala tego zjawiska. W poniedziałek o godz. 13 mają zostać przedstawione wyniki tej kontroli.

Według Pawelskiego na obecnym etapie badania sprawy jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, że ataki były przeprowadzone za pomocą systemu Pegasus.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fk7jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fk7jj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj