PolskaKontrolerzy NIK byli inwigilowani? Rzecznik Izby: mamy informacje o atakach

Kontrolerzy NIK byli inwigilowani? Rzecznik Izby: mamy informacje o atakach

- Mamy informacje o atakach, które możemy liczyć w tysiącach. Przedmiotem usiłowania takich ataków miało paść 544 urządzeń mobilnych, które są wykorzystywane w pracy przez kontrolerów NIK - powiedział w piątek rzecznik Najwyższej Izby Kontroli Łukasz Pawelski. Zaznaczył, że obecnie sprawdzana jest dokładna skala tego zjawiska. W poniedziałek o godz. 13 mają zostać przedstawione wyniki tej kontroli.

Kontrolerzy NIK byli inwigilowani? Rzecznik Izby: mamy informacje o atakach (East News)
Kontrolerzy NIK byli inwigilowani? Rzecznik Izby: mamy informacje o atakach (East News)
Maciej Zubel

Pawelski odniósł się w ten sposób do doniesień tvn24.pl i rmf24.pl, które podały wstępne wyniki kontroli specjalistów od cyberbezpieczeństwa w NIK. Wynika z niej, że na mobilne urządzenia łączności należące do pracowników Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzono nawet ponad 7 tysięcy ataków przy użyciu systemu Pegasus.

Pawelski, pytany o okresy, w których pracownicy NIK mieliby być inwigilowani, potwierdził, że odbywało się to w dwóch okresach.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że mieliśmy do czynienia z dwoma peakami. Pierwszy peak to był moment ogłoszenia przez Najwyższą Izbę Kontroli zamiaru przeprowadzenia kontroli przygotowania wyborów korespondencyjnych w 2020 roku - mówił rzecznik.

Zobacz też: Grzegorz Schetyna apeluje do Pawła Kukiza

- Natomiast drugi peak był to okres przygotowywania i ogłaszania wyników kontroli dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości - dodał.

Według niego na obecnym etapie badania sprawy jest zbyt wcześnie by jednoznacznie stwierdzić, że ataki były przeprowadzone za pomocą systemu Pegasus. Zaznaczył, że z całą pewnością doszło do incydentów, które "zmierzały to naruszenia tajemnicy kontrolerskiej".

RMF: 6 tysięcy ataków Pegasusem na NIK. Zainfekowano 500 urządzeń

Nad ujawnionym w piątek raportem pracowali, jak podaje RMF, specjaliści od cyberbezpieczeństwa z NIK i wysokiej klasy eksperci zewnętrzni. "Wykorzystali ogólnodostępną listę domen wykorzystywanych przez system Pegasus. Na tej podstawie sprawdzili, czy te domeny łączyły się z urządzeniami zależącymi do pracowników NIK" – czytamy na stronie RMF24.pl.

Gdy porównano dane i numery IP sprzętu pracowników NIK, to okazało się, że przez dwa lata tysiące razy próbowano dostać się przy użyciu Pegasusa na ich telefony, laptopy, tablety i serwery. Łącznie dotyczyło to 500 urządzeń należących nie tylko do kontrolerów, ale również kierowców i personelu technicznego.

Dwa szczyty ataków

Poza tym wskazano także dwa okresy wzmożenia ataków na sprzęt NIK. Pierwszy przypadł na okres tuż po wyborach prezydenckich w 2020 roku, gdy Izba zapowiedziała kontrolę głosowania kopertowego. Drugi szczyt nastąpił jesienią 2021 roku, gdy NIK kończył pracę nad raportem z kontroli w Funduszu Sprawiedliwości.

Zobacz też:

Źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)