PolskaKontrola CBA miała wykazać "poważne nieprawidłowości" ws. majątku szefa NIK Mariana Banasia

Kontrola CBA miała wykazać "poważne nieprawidłowości" ws. majątku szefa NIK Mariana Banasia

Kontrola CBA oświadczeń majątkowych szefa NIK Mariana Banasia miała wykazać nieprawidłowości finansowe. Zgromadzony materiał ma być "porażający". I nie chodzi wcale o wynajem kamienicy "na godziny" w centrum Krakowa.

Kontrola CBA miała wykazać "poważne nieprawidłowości" ws. majątku szefa NIK Mariana Banasia
Źródło zdjęć: © East News | PIOTR MOLECKI

Wnioski z kontroli CBA znane są od kilku dni kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości, dlatego wezwało ono Mariana Banasia do złożenia dymisji ze stanowiska prezesa NIK. Samo postępowanie miało wyjaśnić, skąd urzędnik państwowy i jego żona nauczycielka dorobili się dużego majątku, a także czy był on wykazywany w oświadczeniach majątkowych - nieoficjalnie dowiedział się onet.pl.

Jak podaje portal, kontrolerzy CBA mieli dopatrzeć się poważnych nieprawidłowości związanych z majątkiem szefa NIK i jego żony, a materiał zgromadzony przez CBA, "jest porażający" i stanowi przesłankę do złożenia przez szefa NIK dymisji.

Centralne Biuro Antykorupcyjne podało w środę, że zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych prezesa NIK za lata 2015-2018, gdy Marian Banaś był wiceministrem, a później ministrem finansów. W ciągu siedmiu dni szef NIK musi się donieść do zastrzeżeń pokontrolnych.

Szef NIK nie złożył dymisji

W czwartek Marian Banaś wrócił z bezpłatnego urlopu i wydał oświadczenie, które nie pozostawia wątpliwości, że nie zamierza rezygnować ze stanowiska szefa NIK.

"Deklaruję, że będę przeciwstawiał się wszelkim próbom ataku na moją osobę jako Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Stanowczo również oświadczam, że będę bronił niezależności i bezstronności Najwyższej Izby Kontroli jako naczelnego organu kontroli państwowej" - napisał Banaś.

Zgodnie z prawem, Sejm może odwołać szefa NIK tylko w czterech przypadkach: gdy sam zrzeknie się stanowiska, jest trwale niezdolny do pełnienia obowiązków z powodu choroby, zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa lub gdy złoży niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu albo Trybunał Stanu orzeknie w stosunku do niego zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych.

źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (481)