Trwa ładowanie...

Konsekracja dziewic w katedrze na Wawelu. Kolejne kobiety zdecydowały się na życie w czystości

Dwie kobiety dołączyły do grona dziewic konsekrowanych. Uroczystość miała miejsce w katedrze wawelskiej, a prowadził ją Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. W Polsce żyje obecnie ponad 360 dziewic konsekrowanych, z czego aż 55 w diecezji krakowskiej.

Dwie kobiety w Krakowie zostały dziewicami konsekrowanymi. W całej polsce jest ich ponad 360
Dwie kobiety w Krakowie zostały dziewicami konsekrowanymi. W całej polsce jest ich ponad 360 Źródło: Pixabay, fot: tiganum
d4k4a4x

Kobiety, które zdecydują się na życie jako dziewice konsekrowane, muszą twierdząco odpowiedzieć na pytanie biskupa: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?". Zgadzając się, składają śluby i zobowiązują się do życia w czystości.

Zgodnie z tradycją dziewice konsekrowane oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.

Dziewice konsekrowane. W całej Polsce jest ich ponad 360

Obrzęd konsekracji dziewic zrodził się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa i jest jednym z najstarszych w liturgii Kościoła. Przeżywały go dziewice tzw. żyjące w świecie i oddające się całkowicie Bogu. Przez wiele wieków stan dziewic nie był obecny w życiu Kościoła. Odnowiony został po Soborze Watykańskim II.

d4k4a4x

Zobacz też: Zagadka mumii z Chin rozwiązana. Przełomowe odkrycie badaczy

Do konsekracji można dopuszczać dziewice żyjące w świecie, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie współżyły z mężczyzną lub kobietą. Ich zadaniem jest deklaracja, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim. O dopuszczeniu do konsekracji decyduje biskup diecezjalny.

Kandydatka pragnąca przyjąć konsekrację zwraca się bezpośrednio do biskupa, przedstawiając prośbę o rozeznanie i konsekrację, a także opinię księdza proboszcza, życiorys i świadectwo chrztu.

d4k4a4x

Źródło: Gazeta Krakowska

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4k4a4x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k4a4x
Więcej tematów