Trwa ładowanie...

To już pewne, że przedmiot znika ze szkół. Szef ZNP: "dobra wiadomość"

- Emocje, jakie towarzyszyły temu przedmiotowi i okoliczności wprowadzania go do szkół, nie były dobre. Zapowiedź likwidacji może być dobrą wiadomością. Ważne jednak, czym będzie zastąpiony - mówi w rozmowie z WP Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Tak reaguje na deklaracje wycofania ze szkół sztandarowego przedmiotu Prawa i Sprawiedliwości - Historii i Teraźniejszości.

Minister edukacji Barbara Nowacka i prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w SejmieMinister edukacji Barbara Nowacka i prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w SejmieŹródło: East News, fot: Filip Naumienko/REPORTER
dd8dvd8
dd8dvd8

- Nie będzie takiego przedmiotu w szkołach - zapowiedziała we wtorek rano ministra edukacji Barbara Nowacka. Przedmiot "Historia i Teraźniejszość" zniknąć ma z planów lekcji - według jej obietnic - wraz z końcem tego roku szkolnego.

A więc mówiąc wprost: od 1 września 2024 roku uczniowie mogą zapomnieć o takich lekcjach.

- Nie znam szczegółów planów resortu edukacji, ale uważam, że zmiany są uzasadnione. Przede wszystkim z uwagi na emocje, jakie wiązały się z tym projektem - mówi Wirtualnej Polsce Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

dd8dvd8

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lewica poradzi sobie w wyborach? "Wchodzimy w najróżniejsze koalicje”

"Dzieciom potrzeba demokracji, a nie indoktrynacji"

Byłego nauczyciela, a obecnego prezesa ZNP, szczególnie cieszy to, że zniknie z klas podręcznik przygotowany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego - o tytule "Historia i Teraźniejszość", który - zdaniem Broniarza - w znacznej mierze przyczynił się do niesławy całego przedmiotu. - Dzieciom potrzeba demokracji, a nie indoktrynacji - mówi Broniarz.

Ministra edukacji Barbara Nowacka, która o likwidacji HiT powiedziała we wtorek w TVN24, ujawniła też, że zniknięcie przedmiotu nie oznacza, że nic innego go nie zastąpi. Program będzie realizowany w inny sposób, na innych lekcjach.

dd8dvd8

Barbara Nowacka wyznała, że jest zwolenniczką zastąpienia tych godzin "wychowaniem obywatelskim". I podobnie sprawę widzi szefostwo ZNP.

- Potrzebujemy w szkołach przekazywania wszystkiego, co wiąże się z budowaniem obywatelskich postaw, wiedzy, dojrzałości społecznej. Musimy wskazywać dzieciom i młodzieży, jak funkcjonować w demokratyczny, społeczeństwie, uczy też brania odpowiedzialności na swoje decyzje. Szkoła jest takim miejscem, pozwólmy na taką naukę, zamiast na tępe wkładanie do głów formuł - mówi WP Sławomir Broniarz.

dd8dvd8

Barbara Kwiatkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dd8dvd8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd8dvd8
Więcej tematów