ŚwiatKoniec szczytu w Genui: końcowa deklaracja

Koniec szczytu w Genui: końcowa deklaracja



Przywódcy państw grupy G-8 (AFP)
Przywódcy państw z grupy G-8 podpisaniem deklaracji i pozowaniem do wspólnej fotografii zakończyli w niedzielne przedpołudnie oficjalne obrady szczytu w Genui. Treść komunikatu przedstawił podczas konferencji prasowej przewodniczący obrad - premier Włoch Silvio Berlusconi.

A oto najważniejsze fragmenty deklaracji:

O redukcji emisji gazów:
Wszyscy całkowicie zgadzamy się co do potrzeby zredukowania emisji gazów (przyczyniających się) do efektu cieplarnianego. Chociaż występują rozbieżności dotyczące protokołu z Kioto i jego ratyfikacji, będziemy nadal z zaangażowaniem intensywnie pracować nad osiągnięciem naszego wspólnego celu.

Przywódcy grupy G-8 podkreślili, że poparli propozycję Rosji zorganizowania w 2003 r. konferencji na temat zmian klimatycznych z udziałem rządów, przedsiębiorstw i naukowców, a także przedstawicieli społeczeństw.

O globalizacji:
Jesteśmy zdecydowani sprawić, że globalizacja będzie (procesem) korzystnym dla wszystkich obywateli, zwłaszcza najuboższych. Najlepszym sposobem poradzenia sobie z problemami najbiedniejszych krajów jest skierowanie ich (na tory) globalnej gospodarki.

Liderzy "ósemki" oświadczyli, że są zdecydowani włączyć najbiedniejsze kraje do światowej gospodarki, anulując im 2/3 ich zadłużenia czyli 53 z 74 mld dolarów. Odciążone zostaną finanse 23 krajów najbardziej zadłużonych, m.in. Boliwii, Hondurasu, Nikaragui z Ameryki Łacińskiej oraz szeregu najbiedniejszych krajów afrykańskich, których zadłużenie pochłania większą część ich produktu narodowego.
Przywódcy dodali, że będą dążyć do większej współpracy i solidarności z krajami rozwijającymi się, opartej na wzajemnej odpowiedzialności za zwalczanie ubóstwa i promowaniu trwałego rozwoju.
Jednym z postanowień szczytu jest stworzenie "nowego partnerstwa" z Afryką, które będzie sie opierać na zasadach ujętych w Nowej Inicjatywie Afrykańskiej, powstałej z inspiracji prezydentów RPA Thabo Mbeki i Senegalu Abdoulaye Wade.

O AIDS:
Ustanowiliśmy wspólnie z sekretarzem generalnym ONZ nowy światowy fundusz walki z (wirusem) HIV, (chorobą) AIDS, malarią i gruźlicą. Jesteśmy zdecydowani sprawić, żeby rozpoczął on funkcjonowanie przed końcem tego roku.

Uczestnicy szczytu wraz z sekretarzem generalnym ONZ Kofi Annanem ogłosili powołanie Światowego Funduszu na rzecz Zdrowia. Fundusz, który ma finansować głównie walkę z chorobami zakaźnymi, zwłaszcza z AIDS, ma dysponować 1 mld dolarów.

O głodzie na świecie:
Bezpieczeństwo żywnościowe (na świecie) pozostaje ulotne. Ponad 800 mln ludzi jest w poważnym stopniu niedożywionych, w tym co najmniej 250 mln dzieci. Dlatego głównym celem naszej strategii zmniejszania biedy pozostaje dostęp do odpowiednich dostaw żywności i rozwój terenów wiejskich.

O protestach:

Obraz
© Zamieszki antyglobalistów (AFP)

Jesteśmy wdzięczni obywatelom Genui za ich gościnność, i ubolewamy z powodu przemocy, śmierci i bezmyślnego wandalizmu, którego musieli doświadczyć. Dodano, Będziemy bronili prawa pokojowych demonstrantów do tego, aby ich głos był usłyszany. Jednak, jako demokratyczni przywódcy, nie możemy zgodzić się, żeby radykalna mniejszość mogła przeszkodzić w naszych dyskusjach o kluczowych sprawach dotyczących świata. Nasza praca będzie kontynuowana.

W trwających od piątku zamieszkach antyglobalistów, jedna osoba zginęła, a 500 zostało rannych. Szefowie państw należących do G-8 wydali w sobotę specjalne oświadczenie, w którym potępili przemoc, do której - jak podkreślili - ucieka się mniejszość przeciwników szczytu.

Kolejny szczyt grupy G-8 odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2002 r. w kanadyjskiej miejscowości Kananaskis w prowincji Alberta - powiedział w niedzielę premier Kanady - Jean Chretien. (mk)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)