Wojna w Ukrainie. Wstydliwy problem rosyjskiej armii. Ukraiński wywiad ujawnia [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 192. dzień rosyjskiej inwazji. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki powiedział w sobotę, że około 40 procent sprzętu bojowego, który dostają nowe oddziały tworzone w Rosji do walk przeciwko Ukrainie, nie działa i wymaga naprawy. Tymczasem niezależny rosyjski portal Insider podał w sobotę, że prezydent Władimir Putin przyznał pośmiertnie medal "Za Odwagę" Iwanowi Nieparatowowi, który zginął na wojnie przeciw Ukrainie. Nieparatow był skazany na 25 lat za zabójstwo pięciu osób i inne przestępstwa. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Para należących do ukraińskiej armii dronów Bayraktar TB-2 zniszczyła w ciągu trzech dni rosyjski sprzęt wojskowy wart 26,5 mln dol., w tym osiem czołgów i armatohaubicę Akacja - przekazał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
- • Centrum Zwalczania Dezinformacji przekazało, że doszło do konfliktu między ważnymi generałami. Mowa o Szojgu i Zołotowie. Poszło o status nowego faworyta Władimira Putina.
- • Redakcja BBC dotarła do byłych więźniów kolonii Jelenowska, którzy opisali złe warunki, w których byli przetrzymywani. - - Ale bojownicy Azowa mieli najgorzej - podkreślili byli więźniowie i opisali m.in. to, jak ci byli bici.
- • Na Krymie zauważono dużą kolumnę rosyjskich ciężarówek wojskowych. Ciężarówki jechały autostradą Tavrida na odcinku między wsią Fontan a skrętem do wsi Lenino.
- • Putin próbuje przygotować grunt pod utworzenie nowych sił rosyjskich jesienią i zimą tego roku - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
- • Ośmioletnie dziecko zginęło, a cztery osoby, w tym dwoje dzieci, zostały ranione przez odłamki po rosyjskim ostrzale miejscowości Bereznehuwate w obwodzie mikołajowskim Ukrainy - powiadomiły władze lokalne. Kolejne dwie osoby zostały ranne w wyniku ostrzałów w Mikołajowie.
Zełenska podkreśliła, że ludziom spoza Ukrainy trudno jest zrozumieć wpływ wojny na jej mieszkańców, ale ważne jest, aby dzielić się ludzkimi historiami o żniwie, jakie zbiera konflikt. Powiedziała, że wielu rodziców byłoby poruszonych historią ukraińskiego chłopca, który został sfilmowany, gdy zapłakany przekraczał w marcu granicę z Polską.
"Rozumiem, że sytuacja jest bardzo trudna. Ale pozwólcie mi przypomnieć, że w czasie epidemii Covid-19, która nadal jest z nami, kiedy były podwyżki cen, Ukraina również była nimi dotknięta. Ceny idą w górę również na Ukrainie. Ale w dodatku giną nasi ludzie. Więc kiedy zaczynacie liczyć każdego pensa na swoim koncie bankowym lub w kieszeni, my robimy to samo i liczymy też nasze ofiary" - powiedziała.
Rozmowa, która została nagrana w Kijowie, będzie w całości wyemitowana w niedzielę, ale jej fragmenty BBC ujawniła w sobotę.
Ołena Zełenska podkreśliła, że gdyby wsparcie dla Ukrainy było silniejsze, wojna trwałaby krócej. Została zapytana też, jakie przesłanie ma dla Brytyjczyków, którzy borykają się z gwałtownie rosnącymi cenami energii, co po części jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Gospodarcze skutki wojny na Ukrainie są ciężkie dla jej sojuszników, ale podczas gdy Brytyjczycy liczą każdego pensa, Ukraińcy liczą zabitych - powiedziała pierwsza dama tego kraju Ołena Zełenska w rozmowie ze stacją BBC.
Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze ze sprzętem wojskowym oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatomu. W sierpniu wojska rosyjskie kilkakrotnie ostrzelały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.
Eksperci MAEA odwiedzili w czwartek Zaporoską Elektrownię Atomową, okupowaną przez wojska rosyjskie. Sześciu specjalistów pozostaje w siłowni. Czterech z nich wyjedzie w przyszłym tygodniu. MAEA ma przedstawić raport na temat bezpieczeństwa elektrowni, która jest największą siłownią jądrową w Europie.
Do odcięcia elektrowni od ukraińskiej sieci energetycznej doszło już wcześniej, w ostatnim tygodniu sierpnia. Odłączenie nastąpiło z powodu pożarów na terenie elektrociepłowni.
Eksperci MAEA, którzy przebywają obecnie w elektrowni, zostali poinformowani przez personel ukraiński, że przestała działać czwarta linia elektrowni. Już wcześniej utracono połączenie przez trzy inne linie.
Specjaliści MAEA dowiedzieli się przy tym, że działa sieć rezerwowa, łącząca siłownię atomową z pobliską elektrownią cieplną. Linia ta przesyła energię elektryczną do sieci energetycznej.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w sobotę, że linia energetyczna łącząca Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińską siecią energetyczną ponownie przestała działać. Elektrownia jest jednak podłączona do sieci linią rezerwową.
W obwodzie donieckim "trwają działania ofensywne i szturmowe" na osi natarcia wojsk rosyjskich na Słowiańsk i Bachmut. W obwodach zaporoskim i chersońskim na terenach zajętych przez Rosjan "okupanci, czując zagrożenie, wzmocnili reżim administracyjny i policyjny w miejscowościach na brzegu Dniepru i ochronę linii brzegowej" - czytamy w komunikacie.
W komunikacie, opublikowanym na Facebooku, armia poinformowała, że wojska rosyjskie nadal koncentrują się na celu, jakim jest zajęcie w całości obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy i utrzymanie okupowanych terenów na południu (tj. obwodów: chersońskiego, zaporoskiego i mikołajewskiego).
Informacja ta znalazła się w komunikacie sztabu o aktualnej sytuacji na froncie.
"Firmom państwowym Federacji Rosyjskiej przekazano nowe normy naboru ochotników na wojnę. Przedsiębiorstwo Rosyjskie Koleje Żelazne otrzymało zlecenie, by poszukiwać wśród pracowników cywilnych do 10 tysięcy nowych kandydatów na krótkoterminowe kontrakty" - oświadczył sztab.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył w sobotę, że firmy państwowe w Rosji otrzymały zalecenia dotyczące naboru ochotników na wojnę przeciwko Ukrainie i np. koleje państwowe mają znaleźć 10 tysięcy chętnych wśród swych pracowników.
Podczas ceremonii pożegnania, która odbyła się w sobotę w pierwszej połowie dnia w centrum Moskwy, milicja zatrzymała pięć osób, później zostały one zwolnione. Wśród zatrzymanych były kobiety z przypiętymi znaczkami z hasłami antywojennymi. Milicja sporządziła wobec nich protokół o wykroczeniu dotyczący "dyskredytacji armii" rosyjskiej.
Na Cmentarz Nowodziewiczy przybyli ambasadorowie państw zachodnich. Wcześniej na ceremonii pożegnania jako jedyny przywódca zagraniczny obecny był premier Węgier Viktor Orban. Najwyższym rangą urzędnikiem reprezentującym władze Rosji był były prezydent Dmitrij Miedwiediew, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa państwa. Prezydent Władimir Putin nie pojawi się na uroczystościach.
Pogrzeb, podobnie jak wcześniejsze publiczne pożegnanie, nie miał charakteru państwowego, choć odbył się z udziałem kompanii honorowej. Oddała ona salwę honorową w chwili opuszczenia do grobu trumny, nakrytej rosyjską flagą państwową.
Ostatni przywódca ZSRR i twórca pieriestrojki Michaił Gorbaczow spoczął w sobotę na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie. Zmarły w wieku 91 lat polityk został pochowany w grobie rodzinnym obok małżonki - Raisy.
"Wśród mieszkańców Kaukazu i Czeczenów mamy przysłowie: "nieważne, jak szanowany i wyczekiwany jest gość. Jeśli odejdzie na czas, to jeszcze lepiej". Myślę, że mój czas też nadszedł. Dopóki mnie nie wyrzucili - powiedział Kadyrow.
Myślę, że nadszedł mój czas - powiedział Ramzan Kadyrow. W nagraniu wideo, które trafiło do sieci, zasugerował możliwą rezygnację z przywództwa w Czeczenii.
Portal Insider podawał wcześniej, że w zakładach karnych w Rosji werbowani są więźniowie do udziału w wojnie na Ukrainie. Rekrutowaniem skazanych zajmuje się - według tych doniesień - firma najemnicza nazywana "grupą Wagnera". Prócz wysokiego żołdu więźniom obiecuje się amnestię w zamian za udział w wojnie.
Niektórzy z zabitych byli dłużnikami Nieparatowa, inni zginęli podczas grabieży. Wyrok 25 lat więzienia, który dostał Nieparatow, uwzględniał też takie przestępstwa jak rozboje i wymuszenia.
Jak informuje Insider, Nieparatow został w 2013 roku skazany wraz z ośmioma wspólnikami. Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza, którą stworzyli zabiła w latach 2009-2010 pięć osób w regionie podmoskiewskim.
Insider opublikował dokument głoszący, że Nieparatow otrzymał odznaczenie zgodnie z prezydenckim dekretem, a także fotografię medalu z nazwiskiem Nieparatowa.
Z opublikowanych zdjęć wynika, że Putin podpisał 16 sierpnia decyzję o odznaczeniu Nieparatowa "za męstwo i bohaterstwo okazane w trakcie wykonywania zadań specjalnej operacji wojskowej". Według świadectwa zgonu Nieparatow zginął 5 sierpnia br. w rejonie Bachnmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
Niezależny rosyjski portal Insider podał w sobotę, że prezydent Władimir Putin przyznał pośmiertnie medal "Za Odwagę" Iwanowi Nieparatowowi, który zginął na wojnie przeciw Ukrainie. Nieparatow był skazany na 25 lat za zabójstwo pięciu osób i inne przestępstwa.
Gorbaczow zostanie pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie, obok swojej zmarłej w 1999 roku małżonki Raisy. Na tej historycznej nekropolii spoczywa wielu zasłużonych Rosjan, w tym pierwszy prezydent poradzieckiej Rosji Borys Jelcyn.
Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski