Trwa ładowanie...
d4sx8lt

Koniec marzeń o Forcie Trump? Zobacz, czego dotyczą polsko-amerykańskie negocjacje

Ważą się losy Fort Trump w Polsce. Jak wynika z najnowszych informacji musimy pożegnać się z marzeniem o stałej bazie wojsk amerykańskich na wzór tej z Ramstein w Niemczech.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amerykańscy żołnierze podczas ćwiczeń BALTOPS 2018 na poligonie w Ustce
Amerykańscy żołnierze podczas ćwiczeń BALTOPS 2018 na poligonie w Ustce (East News, Fot: GERARD/REPORTER)
d4sx8lt

Jak wynika z ustaleń portalu onet.pl raczej nie ma szans na sprowadzenie do Polski całej amerykańskiej dywizji pancernej i dostosowanie do niej infrastruktury. Polski rząd już miał uelastycznić swoje stanowisko w tej sprawie.

- Trwają rozmowy na temat kształtu amerykańskiej obecności militarnej w Polsce, która byłaby z jednej strony większa, z drugiej przesunięta bardziej na wschód Polski - tłumaczy onet.pl Michał Baranowski, analityk amerykańskiego ośrodka analitycznego The German Marshall Fund of The United States. - Koncept Fort Trump jest dużo bardziej elastyczny niż słowo fort to sugeruje. Nie będzie to ani do końca fort, ani do końca Trump. Prawdopodobieństwo, że będzie to jedna duża baza typu Ramstein w Niemczech jest niewielkie. Otwartość i zrozumienie w tej kwestii jest również po stronie polskiej - dodał.

Według informacji portalu onet.pl obecnie negocjacje dotyczą rozlokowania na terytorium Polski amerykańskich składów uzbrojenia i amunicji, elementów struktury dowodzenia oraz rozpoznania pola walki.

d4sx8lt

Negocjacje dotyczą też liczby żołnierzy, którzy mieliby stacjonować w Polsce. Do końca nie wiadomo także, czy byliby to tylko żołnierze amerykańscy, czy również wojskowi z innych państw NATO.

Amerykanie stawiają też Polsce warunki. Chodzi o to, by polski rząd uzyskał w sprawie obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju konsensus z pozostałymi członkami NATO. Domagają się także pełnej zgody wszystkich sił politycznych w Polsce.

Źródło: onet.pl

d4sx8lt

Podziel się opinią

Share
d4sx8lt
d4sx8lt
Więcej tematów