Trwa ładowanie...
d4j5v62

Konflikt USA-Korea Północna

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Na początku XXI wieku zaczął rozwijać się konflikt nuklearny między USA i Koreą Północną spowodowany przez testy nuklearne prowadzone przez Koreę. Zaniepokoiły one rząd Stanów Zjednoczonych, a w związku z nasileniem się zbrojeń atomowych w kolejnych latach konflikt zaostrzył się, budząc w mediach powszechne obawy przed wybuchem wojny atomowej.

Konflikt USA-Korea Północna – informacje ogólne

Wrogie stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną sięgają trwającej w latach 1950–1953 wojny koreańskiej, podczas której wojska USA stanęły po stronie Korei Południowej. W drugim dziesięcioleciu XXI wieku nastąpiła eskalacja konfliktu na płaszczyźnie zbrojeń nuklearnych podjętych przez Koreańczyków.

Początki konfliktu nuklearnego na linii USA-Korea Północna

Niebezpieczeństwa związane z bronią atomową budziły obawy już w XX wieku, dlatego w 1968 roku ratyfikowano międzynarodowy układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, który do 2017 roku podpisało 190 krajów. Wśród nich znajdowała się również Korea Północna, której przynależność do traktatu trwała w latach 1985–2003. Obecnie do traktatu nie należą również Indie, Izrael, Sudan Południowy i Pakistan.

Konflikt USA-Korea Północna – próby jądrowe

Niedługo po wystąpieniu z układu, w 2006 roku, Korea Północna rozpoczęła próby jądrowe. Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała i nałożyła na Koreę sankcje, jednak mimo tej rezolucji druga próba jądrowa została przeprowadzona pod koniec maja 2009 roku.

Następna próba atomowa odbyła się pod rządami Kim Dzong Una, kolejnego po Kim Dzong Ilu przywódcy Korei. Test broni przeprowadzono 12 lutego 2013 roku, wywołał on sztuczne trzęsienie ziemi o sile ok. 4,9 stopni Richtera. W odpowiedzi na to Stany Zjednoczone zdecydowały się na wprowadzenie swoich sił znajdujących się w pobliżu Korei w jeden z najwyższych stanów alarmowych – wyżej znajduje się już tylko poziom oznaczający wojnę.

W 2015 roku Kim Dzong Un ogłosił, że Korea Północna jest w stanie detonować ładunek wodorowy, co spotkało się ze sceptyczną reakcją ze strony rządu USA. W 2016 roku przeprowadzone zostały dwie kolejne próby jądrowe – pierwsza w styczniu (według mediów północnokoreańskich była to bomba wodorowa, choć specjaliści twierdzą, że bazowała ona na plutonie lub uranie), druga w październiku (USA, Wielka Brytania i Francja wezwały ONZ do nałożenia na Koreę kolejnych sankcji).

Konflikt USA-Korea Północna – Donald Trump kontra Kim Dzong Un

W styczniu 2017 roku prezydenturę w Stanach Zjednoczonych rozpoczął Donald Trump, a w kwietniu tego roku, po amerykańskim ataku na bazę lotniczą Shayrat w Syrii, doszło do zwiększenia napięcia na arenie międzynarodowej. Prezydent Trump zapowiedział możliwość dalszych działań militarnych również przeciwko Korei Północnej przez wzgląd na rosnące obawy spowodowane realizowanym przez nią programem rozwoju pocisków balistycznych.

W kolejnych miesiącach bezpośrednie wypowiedzi głowy USA na temat możliwości wyniknięcia konfliktu militarnego z Koreą Północną – wciąż pracującą nad programem atomowym mimo kolejnych sankcji nakładanych przez ONZ – nie ostudziły nastrojów. Media niejednokrotnie podawały odpowiedzi Kim Dzong Una na słowa Donalda Trumpa. Były one równie bezwzględne i nie zapowiadały złagodzenia konfliktu.

Na początku października 2017 roku Korea Północna przeprowadziła szóstą już próbę nuklearną, ponownie twierdząc, że są to testy bomby wodorowej. Sekretarz obrony USA poinformował rząd Korei, że jeśli ich działania związane z ładunkami nuklearnymi zagrożą Stanom Zjednoczonym lub ich sojusznikom, spotkają się z odpowiedzią militarną.

d4j5v62

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j5v62
d4j5v62
d4j5v62
Więcej tematów
d4j5v62