Próba atomowa Korei Płn. Świat reaguje na testy bomby wodorowej. "Zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa"
Reżim Kim Dzon Una przeprowadził szóstą próbę jądrową. Korea Płn. podała, że testy bomby wodorowej zostały zakończone sukcesem. To obecnie najgroźniejsza broń na świecie. Na próbę już zareagował cały świat. Głos zabrał już Donald Trump. Prezydent Francji żąda szybkiej reakcji RB ONZ, a Rosja stwierdza wprost: to zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa.
Na terenie Korei Płn. doszło do dwóch silnych trzęsień ziemi. Pierwsze o magnitudzie 5,6, drugie, niemal w tym samym miejscu - 4,6. Jak podała telewizja państwowa w Korei Północnej, były one wynikiem testów bomby wodorowej. To szósta próba jądrowa reżimu Kim Dzon Una.
Pomyślna próba "dwustopniowej broni termojądrowej" o "bezprecedensowej sile rażenia" to ważny krok na drodze do ukończenia przez Pjongjang programu atomowego - dodała telewizja, przytaczając oświadczenie Instytutu Zbrojeń Atomowych.
Jak zapewniono, próba potwierdziła "celność i niezawodność" nowej bomby, która ma być "umieszczona jako ładunek" na międzykontynentalnym pocisku balistycznym. Próba ta potwierdziła również, że Korea Płn. jest w stanie modyfikować według własnego uznania moc głowicy atomowej - zaznaczono.
Bomba wodorowa miała moc 70 kiloton
Wstępne szacunki wskazują, iż moc rażenia testowanego ładunku to ok. 70 kiloton. Dla porównania bomba atomowa zrzucona przez USA na Hiroszimę miała moc 15 kiloton.
"Działania Korei Północnej są wrogie wobec USA" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Premier Japonii Shinzo Abe ostro potępił próbę atomową. "Północnokoreański program atomowy i balistyczny wynosi na "nowy poziom wielkie i bezpośrednie zagrożenie" dla regionu - zaznaczył.
Tokio będzie domagać się nałożenia na Pjongjang ograniczeń w handlu produktami ropopochodnymi.
Korea Płn. i jej atomowy arsenał - zobacz wideo
Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zobowiązanie na rzecz obrony Japonii, w tym za pomocą odstraszania nuklearnego - zapewnił z kolei H.R. McMaster, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.
Chiny również "stanowczo potępiają" kolejną próbę atomową. Apelują do Korei Płn. o powstrzymanie się od działań, które mogłyby pogorszyć obecną sytuację.
Chińska agencja ds. bezpieczeństwa atomowego poinformowała, że rozpoczęła pomiary promieniowania wzdłuż granicy z Koreą Płn.
Rosja wzywa do "zachowania zimnej krwi"
MSZ Rosji wyraziło głębokie zaniepokojenie próbą atomową Korei Północnej. Oceniono, że niezbędne jest "zachowanie zimnej krwi" i powstrzymanie się od wszelkich działań prowadzących do dalszej eskalacji napięcia; zaapelowano o powrót do negocjacji.
Przeprowadzona próba atomowa jest "kolejną demonstracyjną oznaką lekceważenia przez Pjongjang wymogów stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i norm prawa międzynarodowego" i jako taka zasługuje na "najbardziej stanowcze potępienie" - oświadczyło MSZ Rosji.
USA nie są gorsze. Oto pokaz siły Ameryki
"Poprzez swoje działania, których celem jest destabilizacja globalnego reżimu nierozprzestrzeniania (broni jądrowej), władze Korei Północnej stwarzają poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim" - oceniło rosyjskie ministerstwo.
Macron żąda szybkiej reakcji RB ONZ
"Społeczność międzynarodowa, w tym Rada Bezpieczeństwa ONZ, musi szybko i stanowczo zareagować na kolejną próbę atomową Korei Północnej" - zaapelował prezydent Francji Emmanuel Macron.
"Prezydent Republiki wzywa członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do szybkiego zareagowania na kolejny przypadek złamania prawa międzynarodowego przez Koreę Północną" - głosi oświadczenie wydane przez służby prasowe w Pałacu Elizejskim.
"Społeczność międzynarodowa musi potraktować tę nową prowokację z największą stanowczością, by skłonić Koreę Północną do bezwarunkowego powrotu na ścieżkę dialogu oraz by doprowadzić do całkowitego, podlegającego weryfikacji i nieodwracalnego demontażu programu atomowego i balistycznego tego kraju" - dodano.
Szef MAEA ubolewa nad szóstą próbą jądrową Korei Północnej
"To czyn "godny pożałowania", a rozwijany przez tamtejszy reżim program nuklearny nadal stanowi "poważne zagrożenie" - oświadczył szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano.
Dyrektor generalny ONZ-owskiej agencji zaapelował o "wdrożenie wszystkich ważnych w tym kontekście postanowień". Zapewnił, że MAEA "bacznie śledzi prace w ramach programu atomowego Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD)".
Komisja Przygotowawcza ds. Całkowitego Zakazu Prób Jądrowych (CTBTO) podała, że towarzysząca próbie atomowa eksplozja była potężniejsza niż pięć poprzednich oraz że doszło do niej w miejscu, w którym przeprowadzono wcześniejsze testy.
"Jeśli potwierdzą się doniesienia (o kolejnej próbie jądrowej), to będzie to sygnał, że program atomowy KRLD rozwija się bardzo szybko" - ocenił szef CTBTO Lassina Zerbo.