Trwa ładowanie...
iran
+1

Konflikt USA-Iran. Ekspert o wzroście zagrożenia terrorystycznego. Polska jest bezpieczna?

- Powinniśmy obawiać się wzrostu zagrożenia terrorystycznego w najbliższym czasie - ocenia Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu. Jego zdaniem po zabiciu przez Amerykanów wpływowego irańskiego generała, w pierwszej fazie konfliktu celem będą przede wszystkim Amerykanie i ich sojusznicy w regionie. Niewykluczone jednak, że późniejsze ataki dotkną też Polskę.

Share
Konflikt USA-Iran. Ekspert o wzroście zagrożenia terrorystycznego. Polska jest bezpieczna?
Źródło: PAP/EPA, Fot: rajat gupta
d3rvy0a

Do gwałtownego wzrostu napięcia w stosunkach USA i Iranu doszło po amerykańskim ostrzale międzynarodowego lotniska w Bagdadzie, przeprowadzonym w nocy z czwartku na piątek, podczas którego zginął m.in. irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds. Iran zapowiada zemstę i pomszczenie generała, a Donald Trump grozi atakiem na 52 cele. Świat boi się otwartej wojny.

- Myślę, że kraje na całym świecie zrobią wszystko, aby zmniejszyła się eskalacja tego konfliktu - ocenia Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu. Jego zdaniem o tym, co się będzie działo dalej, zadecyduje to, na ile Iran spełni groźby odwetu. - Wtedy Amerykanie mogą wykorzystać to jako pretekst do eskalacji - dodaje.

d3rvy0a

Konflikt Iran-USA. "Broń rakietowa ma w zasięgu kraje europejskie"

- Jeśli dojdzie do eskalacji, to w początkowej fazie wszystko będzie rozgrywać się na poziomie regionalnym. Zagrożeni mogą być sojusznicy Stanów Zjednoczonych w tamtym rejonie - od Arabii Saudyjskiej poczynając, na Emiratach kończąc. Natomiast kraje europejskie, w tym również Polska, raczej powinny się na tym etapie czuć spokojnie - stwierdza ekspert.

I podkreśla: - Jest jednak jeden minus. Jeśli konflikt osiągnie etap ogólnoświatowy, trzeba pamiętać, że jesteśmy bardzo blisko geograficznie. A dzisiaj wiemy, że nowoczesna broń rakietowa, którą ma dysponować Iran, byłaby w stanie mieć w zasięgu również kraje europejskie.

Iran-USA. Kiedy dojdzie do eskalacji, "nie ma nikogo, kto może czuć się bezpiecznie"

- To, czego powinniśmy się obawiać, to wzrost zagrożenia terrorystycznego w najbliższym czasie - przyznaje Krzysztof Liedel. - Iran wspiera logistycznie, finansowo i szkoleniowo organizacje terrorystyczne. Może to wykorzystać i użyć ich do przeprowadzenia ataków. Nie ma wówczas nikogo, kto mógłby czuć się bezpiecznie. Jeśli któraś z tych organizacji uznałaby, że chce zaatakować firmę czy ambasadę amerykańską na terenie Polski, to do tego dojdzie - dodaje.

Wspomina jeszcze o jednej kwestii - osobach lub grupach, które same z siebie będą chciały wykorzystać konflikt na Bliskim Wschodzie, by pomścić irańskiego generała. Takich oddolnych inicjatyw również możemy się spodziewać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3rvy0a

Podziel się opinią

Share
d3rvy0a
d3rvy0a
Więcej tematów