Trwa ładowanie...
usa

Donald Trump grozi Iranowi. Padają konkrety. Reakcja szefa Pentagonu

Świat z niepokojem patrzy na konflikt na linii USA - Iran. Donald Trump grozi atakiem na 52 cele. Tymczasem szef Pentagonu zaprzecza tym zapowiedziom.

Share
Donald Trump grozi Iranowi. Padają konkrety. Reakcja szefa Pentagonu
Źródło: East News
du70574

Sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz ostrzejsza. USA grożą Iranowi atakiem na 52 cele. Ten zaś zapowiada zemstę i pomszczenie generała Kasema Sulejmaniego.

Dwa dni temu Donald Trump zagroził na Twitterze, że jeśli obywatele jego kraju lub amerykańskie aktywa zostaną zaatakowane, Stany Zjednoczone uderzą w aż 52 irańskie cele.

du70574

"Jeśli Iran zaatakuje Amerykanów lub amerykańskie aktywa, to mamy namierzone 52 irańskie miejsca (odpowiadające liczbie 52 amerykańskich zakładników wziętych w niewolę przez Iran wiele lat temu)". Wśród tych celów mają się, według niego, znajdować miejsca "ważne dla Iranu i irańskiej kultury". "Te cele oraz sam Iran będą zaatakowane bardzo szybko i mocno" - ostrzegł.

Na te słowa zareagował jednak szef Pentagonu Mark Esper. Pytany, czy USA zamierzają dopuścić się zbrodni wojennych, powiedział, że będą przestrzegać praw konfliktu zbrojnego.

Jak czytamy w RMF FM, niszczenie miejsc ważnych dla kultury w trakcie działań wojskowych jest uważane za zbrodnię wojenną na mocy prawa międzynarodowego, w tym rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, popartą przez administrację Trumpa w 2017 r. oraz Konwencję Haską z 1954 r. o ochronie dóbr kultury.

Atak USA w Iraku

Nie żyją irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. Zostali zabici na rozkaz Donalda Trumpa.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział "miażdżącą zemstę". "Bez cienia wątpliwości Iran i inne kraje w tym regionie, dążące do wolności, zemszczą się na USA" - ogłosił.

du70574

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że zabójstwo było "wyjątkowo niebezpieczną i nierozważną eskalacją". "USA poniosą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa" - napisał na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Szymon Hołownia chciałby, by Donald Tusk mu doradzał

du70574

Podziel się opinią

Share
du70574
du70574
Więcej tematów