Trwa ładowanie...
ycipk-1zaz5o

Konflikt między Big Cyc a TVP. Wkracza Rafał Ziemkiewicz

Jedna piosenka, a spore zamieszanie. TVP wykorzystało w swoim programie utwór Big Cyc. Zespołowi bardzo się to nie spodobało i oczekuje od telewizji zadośćuczynienia. Ta jednak płacić nie zamierza. Patową sytuację chce zakończyć dziennikarz Rafał Ziemkiewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rafał Ziemkiewicz występuje w programie "W tyle wizji" w TVP
Rafał Ziemkiewicz występuje w programie "W tyle wizji" w TVP (PAP, Fot: Stach Leszczyński)
ycipk-1zaz5o

"Jak słodko zostać świrem" - wokół tego utworu toczy się spór miedzy Big Cyc a TVP. Piosenka została wykorzystana w programie satyrycznym "W tyle wizji". Kontekstem były protesty pod Sejmem przeciwko rządowym reformom sądownictwa. Utwór miał nawiązywać do słów Stanisława Karczewskiego. Marszałek Senatu powiedział, że Sejm otoczony jest barierkami, "żeby świry się nie dostawały i nie szkodziły". Wokalista Krzysztof Skiba i pozostali muzycy zarzucili telewizji wykorzystanie piosenki bez ich zgody.

Sprzeciwiają się temu, by ich twórczość była wykorzystywana w kontekście politycznym. Ich zdaniem materiał TVP miał charakter propagandowy i ośmieszał protestujących. Co więcej - naruszał wizerunek zespołu. Big Cyc oczekuje, ze telewizja publiczna wpłaci milion złotych zadośćuczynienia na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wiadomo, że sprawa trafiła już na drogę prawną. Na fanpage’u zespołu pojawił się bowiem filmik, w którym muzycy ogłosili, że podpisali pełnomocnictwo dla radcy prawnego. 30 lipca mecenas złożył w sekretariacie TVP wezwanie do zapłaty miliona złotych na rzecz WOŚP.

ycipk-1zaz5o

TVP nie pozostała obojętna - odpowiedziała. Podkreśla, że utwór wykorzystano zgodnie z prawem - na podstawie licencji ZAiKS, a materiał nikogo nie ośmieszał, a miał jedynie charakter satyryczny. Telewizja zaznacza też, że o zadośćuczynieniu nie może być mowy.

Czekamy na dalszy rozwój sprawy i kroki stron. Tymczasem do dyskusji włączył się Rafał Ziemkiewicz, który występuje w programie "W tyle wizji" w TVP. Zaproponował "polubowne załatwienie sprawy".

"Wystawimy Skibie rachunek za wielokrotne reklamowanie się w naszym propagandowym programie "W tyle wizji" TVP na kwotę, której żąda, i po prostu wymienimy się fakturami. Będzie git?" - napisał ironicznie dziennikarz.

ycipk-1zaz5o

Zobacz też: Rafał Ziemkiewicz ostro o PO. "Rozśmieszył mnie ten cyrk"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-1zaz5o
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1zaz5o

ycipk-1zaz5o
ycipk-1zaz5o
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów