Konfederacja mówi "nie". ws. paktu migracyjnego. "Ostrzegaliśmy"

- To zagrożenie dla polskiego bytu narodowego i tak tej sprawy nie zostawimy. Będziemy szukali drogi do tego, żeby to zablokować - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak (Konfederacja) odnosząc się do porozumienia ws. paktu migracyjnego.

Konferencja prasowa Konfederacji
Konferencja prasowa Konfederacji
Źródło zdjęć: © East News | Pawel Wodzynski
Sonia Bekier

Konferencja prasowa Konfederacji odbyła się w czwartek, z udziałem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka i posła Bartłomieja Pejo. Bosak odniósł się do informacji związanej z paktem migracyjnym Unii Europejskiej, przed którym, jak mówił, ostrzegali.

W środę, hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej poinformowała, że przedstawiciele krajów członkowskich UE, Parlamentu EuropejskiegoKomisji Europejskiej "osiągnęli porozumienie w sprawie głównych elementów politycznych" paktu w sprawie azylu i migracji. "UE spełnia swoją obietnicę poprawy systemu azylowego i migracyjnego" - oświadczył hiszpański minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska Gomez.

Wicemarszałek Sejmu zaznaczył, że dla Polski porozumienie to będzie miało konsekwencje w obszarze polityki migracyjnej. W pakiecie migracyjnym jest zapis o przymusowej relokacji imigrantów, której Polacy sprzeciwiali się od wielu lat, zaznaczył Bosak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Morawiecki o zamieszaniu w TVP. "Tak ostrych słów zwykle nie używam"

Zgodnie z ustaleniami, minimalny próg imigrantów, którzy mają być przyjmowani do Unii Europejskiej wynosi 30 tys. rocznie. Bosak zwrócił jednak uwagę, że nie ma ustalonego maksymalnego progu, przez co nie wiemy, o jakich liczbach i kosztach mówimy.

Nie zgadzamy się

- Polska wg rozdzielnika ma dostać co najmniej 2 tys. imigrantów rocznie, a jeżeli by nie chciała, ma zapłacić 40 mln euro - powiedział Krzysztof Bosak. Dodał, że nikt nie wie, kim będą ci imigranci.

- My się na to nie zgadzamy - podkreślił. - To zagrożenie dla polskiego bytu narodowego i tak tej sprawy nie zostawimy. Będziemy szukali drogi do tego, żeby to zablokować - podsumował.

Poseł Bartłomiej Pejo podkreślił, że kraje UE powinny uszczelnić swoje granice. - My nie zgadzamy się ani na przyjmowanie, ani na płacenie haraczu. Konfederacja stanowczo mówi "nie" paktowi, który wczoraj został zawarty - powiedział Pejo.

Pięć unijnych aktów prawnych, których nowelizacja została wstępnie uzgodniona 20 grudnia, dotyczy kontroli nielegalnych migrantów po ich przybyciu do UE; pobierania danych biometrycznych; procedur składania i rozpatrywania wniosków o azyl; zasad określania, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl oraz współpracy i solidarności między państwami członkowskimi; a także sposobu radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.

Czytaj także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
konfederacjakrzysztof bosakunia europejska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1123)