Trwa ładowanie...

Mają pomysł na wygranie wyborów. Nowe pieniądze dla kobiet i seniorów

Prawo i Sprawiedliwość szykuje kolejne programy socjalne, które mają skłonić Polaków do głosowania na nią w najbliższych wyborach. Propozycje mają też przykryć propozycję "babciowego" złożoną przez Donalda Tuska.

Mateusz MorawieckiMateusz MorawieckiŹródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d38kmyb
d38kmyb

Donald Tusk w marcu zaproponował 1500 zł miesięcznie dla każdej matki, która po urlopie macierzyńskim chciałaby wrócić do pracy. Nowe świadczenie nazwał "babciowym". Dlaczego? - Kobieta, która zdecyduje, że chce wrócić do pracy i otrzyma 1500 zł na żłobek lub przedszkole, może też wykorzystać te pieniądze i podzielić się nimi z tą przysłowiową babcią - wyjaśnił Tusk.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", już w maju Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić swoją odpowiedź na "babciowe". Na dzień matki ma zostać ogłoszona wypłata "nawet kilkunastu tysięcy złotych dla matek, które wrócą z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego do pracy". Pieniądze mają służyć do opłaty niani lub żłobka, a dostaną je kobiety w wieku od 25 do 40 lat - czytamy w "GW".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Minister zdumiała słowami o cenach. "Albo ślepa, albo kłamie"

Inny program ma być adresowany do kobiet w wieku 50+, które straciły pracę przed okresem ochronnym. Jak podaje "GW", te kobiety będą mogły otrzymać blisko 20 tys. zł na zdobycie nowych kwalifikacji lub założenie swojej firmy.

d38kmyb

Nowym programem dla osób mieszkających na wsi ma być "Sołtys+". Sołtyski i sołtysi po ukończeniu 60 i 65 lat otrzymają dodatki w wysokości 300 zł, jeśli swoją funkcję będą pełnić przez co najmniej dwie kadencje.

Najstarszym Polakom, oprócz 13. i 14. emerytury, PiS chce zaproponować zmianę w prawie, która zachęci do ich zatrudniania. Firma dostanie połowę minimalnego wynagrodzenia, jeżeli zatrudniona przez nią osoba w wieku emerytalnym nie będzie pobierać jeszcze świadczenia z ZUS.

Od lipca ruszy też program "Bezpieczny kredyt na 2 proc.", który ma być z kolei wsparciem dla osób, których nie stać na mieszkanie. Kredyt będzie dostępny dla osób, które nie mają jeszcze 45 lat, nie mają własnego mieszkania, a chcą je kupić na zaspokojenie własnych potrzeb - wylicza "GW".

d38kmyb

500+ wzrośnie?

Najbardziej spektakularną zmianą może być jednak podwyższenie wysokości wypłaty w ramach programu "500+". Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" prawdopodobną podwyżką jest wzrost wypłaty do 700 złotych miesięcznie za każde dziecko.

Czytaj także:

d38kmyb

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38kmyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38kmyb
Więcej tematów