Kompromis w sprawie lekcji religii? Mamy stanowisko Episkopatu

"Rozmowy cały czas trwają i wkrótce Podkomisja spotka się po raz kolejny" - przekazało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski w odpowiedzi na pytanie Wirtualnej Polski o to, czy doszło do kompromisu w sprawie ograniczenia lekcji religii w szkołach. Jak podkreślono w przesłanym komunikacie, obecnie "trudno mówić o tym, że już zostało osiągnięte porozumienie".

Polscy biskupi
Polscy biskupi
Źródło zdjęć: © East News | Adam Burakowski

15.11.2024 | aktual.: 15.11.2024 14:18

W ubiegły czwartek doszło do spotkania podkomisji ds. religii w szkole powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Po spotkaniu wydano wspólny komunikat.

Jak można w nim przeczytać, podczas dyskusji z udziałem ekspertów z obydwu stron "podjęto merytoryczny dialog i poszukiwano takich rozwiązań, które byłyby możliwe do zaakceptowania przez obydwie strony".

"Wobec deklarowanej przez obydwie strony woli osiągnięcia porozumienia, w punktach, w których pojawiły się wątpliwości, zdecydowano o kolejnym spotkaniu i poszukaniu rozwiązania najlepszego z punktu widzenia kształcenia dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy szkoły" - podano, podkreślając, że "obydwie strony zadeklarowały wolę kontynuacji rozmów oraz wolę porozumienia".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przekazał później "Gazecie Wyborczej" jeden z członków rządu "na samym początku negocjacji stanowisko biskupów było twarde". - Domagali się obowiązkowych lekcji religii lub etyki dla wszystkich uczniów, na co nie ma absolutnie żadnej zgody po stronie rządu. Po chwili okazało się jednak, że episkopat jest w stanie zgodzić się z propozycjami Barbary Nowackiej.

Ostatecznie uczestnicy spotkania mieli usłyszeć, że biskupi akceptują ograniczenie lekcji religii do jednej tygodniowo, ale tylko, jeśli wejdzie ono w życie od 2026 roku.

Ma to mieć związek z tym, że "episkopat musi mieć czas na zmianę podstawy programowej i przygotowanie nowych podręczników" - przekazał rozmówca dziennika z kręgów rządowych.

"Trudno mówić o tym, że już zostało osiągnięte porozumienie"

Wirtualna Polska poprosiła Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski o komentarz w tej sprawie, pytając m.in. o to, czy rzeczywiście doszło do akceptacji ograniczenia lekcji religii.

"Na ostatnim spotkaniu Podkomisji ds. religii w szkole, powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, strona rządowa przedstawiła sugestie konkretnych rozwiązań, a strona kościelna zgłosiła do nich swoje uwagi, o czym informował wydany po spotkaniu wspólny komunikat. Rozmowy cały czas trwają i wkrótce Podkomisja spotka się po raz kolejny, dlatego trudno mówić o tym, że już zostało osiągnięte porozumienie" - przekazano w oświadczeniu przesłanym WP przez Biuro Prasowe KEP.

"Jeżeli zostaną przyjęte konkretne wspólne ustalenia, opinia publiczna na pewno zostanie o tym poinformowana. Wtedy też odpowiednie gremia kościelne podejmą stosowne prace nad podstawą programową dostosowaną do ewentualnych zmian" - dodano.

Czytaj też:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
lekcje religiikonferencja episkopatu polskibiskupi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)