Przełom ws. lekcji religii? Jest głos biskupów
Po czwartkowym spotkaniu podkomisji ds. religii w szkole opublikowano komunikat. "W czasie dyskusji z udziałem ekspertów z obydwu stron podjęto merytoryczny dialog i poszukiwano takich rozwiązań, które byłyby możliwe do zaakceptowania przez obydwie strony" - przekazano w jego treści.
W czwartek w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej doszło do spotkania podkomisji ds. religii w szkole powołanej przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Po spotkaniu wydano wspólny komunikat, który pojawił się w takiej samej formie na stronie Konferencji Episkopatu Polski oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy Trump zakończy wojnę w Ukrainie? "Liczyłbym od zaprzysiężenia"
Jak czytamy w jego treści, przedmiotem spotkania były proponowane przez MEN zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach i przedszkolach. "Strona rządowa przedstawiła sugestie konkretnych rozwiązań, strona kościelna zgłosiła do nich swoje uwagi" - podano.
"Podjęto merytoryczny dialog"
Wyjaśniono również, że podczas dyskusji z udziałem ekspertów z obydwu stron "podjęto merytoryczny dialog i poszukiwano takich rozwiązań, które byłyby możliwe do zaakceptowania przez obydwie strony".
"Wobec deklarowanej przez obydwie strony woli osiągnięcia porozumienia, w punktach, w których pojawiły się wątpliwości, zdecydowano o kolejnym spotkaniu i poszukaniu rozwiązania najlepszego z punktu widzenia kształcenia dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy szkoły" - dodano, podkreślając, że "obydwie strony zadeklarowały wolę kontynuacji rozmów oraz wolę porozumienia".
Obecnie nauka religii w publicznych szkołach jest nieobowiązkowa i odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły może łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Propozycje MEN zakładają także zmniejszenie ich liczby do jednej tygodniowo; miałyby się one odbywać przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
Czytaj także: