Trwa ładowanie...

Kolejny więzień zwolniony z Guantanamo

• USA zwolniły z więzienia w Guantanamo na Kubie 41-letniego Jemeńczyka i odesłały go do Włoch
• Jak poinformował Pentagon, mężczyzna nie stanowi już zagrożenia dla bezpieczeństwa
• Jemeńczyk był więziony w Guantanamo od 2002 roku i tak jak w przypadku większości osadzonych, bez postawienia formalnych zarzutów i procesu
• Według amerykańskiego resortu obrony w Guantanamo pozostało 78 więźniów

Share
Kolejny więzień zwolniony z GuantanamoŹródło: Fotolia
dsjh4ax

Prezydent USA Barack Obama obiecał podczas kampanii wyborczej 8 lat temu, że zamknie owiane złą sławą i krytykowane przez obrońców praw człowieka oraz państwa europejskie więzienie w Guantanamo. Administracja USA tłumaczyła wielokrotnie, że dotychczas mu się to nie udało, bo Kongres co roku blokuje postawienie więźniów przed sądami federalnymi i ich transfer do USA.

Pierwszych więźniów zaczęto sprowadzać do wojskowej bazy USA w Zatoce Guantanamo na Kubie w 2002 r. w odpowiedzi na ataki na Nowy Jork i Waszyngton z 11 września 2001 r. Jak twierdziły ówczesne władze USA, zamknięci zostali tam najgroźniejsi terroryści na świecie - islamscy ekstremiści, talibowie i działacze Al-Kaidy. Ale spośród 779 osób, które przewinęły się przez więzienie w Guantanamo, większość wypuszczono jeszcze za prezydentury George'a W. Busha bez postawienia im formalnych zarzutów. Jak dotąd skazano tylko kilku więźniów, w tym kierowcę Osamy bin Ladena.

USA od lat prowadzą rozmowy z państwami trzecimi w sprawie przyjęcia przez nie części więźniów z Guantanamo.

dsjh4ax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsjh4ax
dsjh4ax
Więcej tematów