Kolejne powiaty zagrożone. IMGW wydało nowe ostrzeżenia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenia w związku z wezbraniem i przekroczeniem stanów alarmowych na Odrze. Ostrzeżenia obejmują województwa lubuskie i zachodniopomorskie.
IMGW w czwartek wydał nowe ostrzeżenia hydrologiczne. "Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych - Odra graniczna (lubuskie, zachodniopomorskie) Stany wody będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej" - informuje IMGW.
Równocześnie ogłoszono alarm przeciw powodziowy dla powiatów: wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, krośnieńskiego, słubickiego, gorzowskiego. Alarm obowiązuje do odwołania.
Wrocławiu będą pierwsze spadki poziomu wody
Podczas wieczornego posiedzenia sztabu kryzysowego - z udziałem m.in. premiera i przedstawicieli służb - dyrektor IMGW powiedział, że w Opolu, Brzegu i Oławie obserwowane są już spadki poziomu wody, odpowiednio o 15, 8 i 6-8 cm. Dodał, że jeśli chodzi o Wrocław i okoliczne rzeki, które wpadają do Odry, to na wodowskazie utrzymuje się od 12 godzin stabilny stan wody między 639 a 642 cm. - Jutro w ciągu dnia we Wrocławiu będą już notowane pierwsze spadki - przekazał Czerniawski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodał, że w rzekach Oława i Ślęza jest już "dość istotny spadek", a niewielki spadek jest w Bystrzycy. Przekazał, że z kolei na Widawie, która jest dopływem Odry, poziom wody się podniósł o 60 cm, co - jak wyjaśnił - jest związane z tzw. cofką z Odry. Dodał, że Widawa zrównała się z Odrą i od kilku godzin nie następuje przyrost. "Kiedy zacznie się spadek na terenie Wrocławia, to wtedy też Widawa siłą rzeczy spadnie" - wyjaśnił.
Czerniawski powiedział, że niepokojąca sytuacja jest w dolnych stanowiskach pomiarowych, poniżej Wrocławia. Jak przekazał, na wodowskazie w Brzegu Dolnym jest 906 centymetrów, a będzie 950 cm. "Jeżeli nic się nie stanie z wałem, to mamy jeszcze 120 cm w zapasie" - dodał szef IMGW.