Trwa ładowanie...

Kolejne maile w sieci. "Szwedzi i tak non-stop nas atakują"

W internecie opublikowano kolejne maile mające pochodzić z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka. Wynika z nich, że w maju 2020 roku otoczenie Mateusza Morawieckiego radziło mu, by ten zabrał głos w sprawie... szwedzkich DPS-ów.

Kolejne maile w sieci. "Szwedzi i tak non-stop nas atakują" Kolejne maile w sieci. "Szwedzi i tak non-stop nas atakują" Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
dwtoa2z
dwtoa2z

Nowe wiadomości mające pochodzić ze skrzynki KPRM dotyczą działania, które obóz premiera miał podjąć w maju 2020 roku w związku z doniesieniami szwedzkiej prasy.

Dziennik "Dagens Nyheter" napisał wówczas o sytuacji pensjonariuszy w szwedzkich domach pomocy społecznej. Chorym na COVID-19 miała być podawana morfina zamiast leczenia, a prasa donosiła o "aktywnej eutanazji".

Polska rusza na pomoc szwedzkim DPS-om

Temat zainteresował Pawła Jabłońskiego, wiceszefa MSZ, który 20 maja 2020 roku krótko streścił sytuację w mailu do Morawieckiego. Zaproponował też wysłanie sygnałów do "naszych braci Szwedów".

"Proponuję, abyś Ty lub PAD wysłał do naszych braci Szwedów mniej-więcej taki sygnał: jesteśmy niezwykle zaniepokojeni doniesieniami medialnymi o tym, że w waszych DPS-ach dokonywana jest eutanazja na starszych ludziach - życie ludzkie jest najważniejsze - jesteśmy gotowi Wam w tym pomóc, chętnie przyjmiemy Waszych pacjentów na nasze oddziały, możemy zapewnić im terapię a nie tylko leki przeciwbólowe" - napisał Jabłoński.

Propozycja miała przynieść korzyści obozowi rządowemu. "Zrobienie takiego gestu będzie dla nas bardzo korzystne, nawet jeśli Szwedzi go odrzucą i się na nas obrażą (i tak nas non-stop atakują w innych sprawach" - dodał Jabłoński.

dwtoa2z

Ryzyko pogorszenia stosunków ze Szwecją

Propozycja Jabłońskiego spodobała się premierowi. "Mi się bardzo podoba propozycja Pawła (…). Poproszę o jakiś mocny mój wpis albo moją wypowiedź w tej sprawie. Tylko, żeby ładny kontekst znaleźć. Wszystko co jest ofensywne - powinniśmy teraz wykorzystywać. Musimy znajdować tematy i występować ostro z kontrnatarciem. A to tutaj jest wprawdzie takie, że naruszy pewnie co nieco nasze relacje polsko-szwedzkie, ale naprawdę teraz mamy dużo ważniejsze problemy na głowie i wszystko, co odciąga uwagę od tematu (…) jest wskazane" - komentował Morawiecki.

W dalszej kolejności sprawą zajął się Mariusz Chłopik, ówczesny doradca premiera, który miał zająć się "uruchomieniem" Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zobacz też: Zdjęcie premiera obiegło sieć. "Doszedł do tych samych wniosków"

Ewentualne pogorszenie się stosunków polsko-szwedzkich niepokoiło Jabłońskiego. Proponował on nieco łagodniejsze działanie - wysłanie do Szwedów oficjalnego listu z wypowiedzią. "A to czy media do tego listu dotrą, czy nie, to już inna sprawa" - komentował.

dwtoa2z

Na odpowiedź Morawieckiego nie musiał długo czekać. "Ja bym prosił jednak, żeby ostrzej tutaj zadziałać" - upierał się premier. Po czym dodał: "Tylko żeby to była na 110% prawda...".

Czytaj też:

Źródło: poufnarozmowa.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwtoa2z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwtoa2z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj