Trwa ładowanie...

Kolejna odsłona afery z respiratorami. Zrobiono przekręt na podatku?

Były handlarz bronią nie zapłacił 13 mln zł podatku VAT od sprzedaży respiratorów Ministerstwu Zdrowia. Resort ukrywał tę sprawę przez 9 miesięcy – twierdzą posłowie opozycji Michał Szczerba i Dariusz Joński. Zapowiadają złożenie zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli.
Share
 Posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba podczas konferencji prasowej w Biurze Krajowym PO w Warszawie,(aldg) PAP/Piotr Nowak
Posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba podczas konferencji prasowej w Biurze Krajowym PO w Warszawie,(aldg) PAP/Piotr NowakŹródło: PAP, Fot: PAP/Piotr Nowak
d251fql

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński ujawnili na niedzielnej konferencji prasowej wyniki swojego kilkumiesięcznego śledztwa. Politycy dotarli do faktury vatowskiej wystawionej 9 lipca 2020 roku przez spółkę E&K, która miała dostarczyć ponad 1200 respiratorów. Na podstawie tego dokumentu resort zdrowia wypłacił firmie, tytułem zaliczki na poczet tego zamówienia 154 mln złotych. Na fakturze spółki wpisano zerową stawkę podatku VAT.

– Ministerstwo Zdrowia miało pełną świadomość, jaką stawką objęte są wyroby medyczne, czyli stawką 8 proc. podatku – mówił Dariusz Joński. Posłowie ujawnili, że pierwszego marca tego roku zawiadomili szefową Krajowej Administracji Skarbowej o podejrzeniu przestępstwa vatowskiego.

W wyniku tych działań Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego wydał 9 marca oficjalnie stanowisko w sprawie faktury dotyczącej respiratorów. Zapisano w nim jasno, że od sprzedaży respiratorów należy odprowadzić 8 proc. podatku VAT.

Fragment pisma Naczelnika Lubelskiej Izby Celno-Skarbowej Michał Szczerba i Dariusz Joński
Fragment pisma Naczelnika Lubelskiej Izby Celno-Skarbowej Źródło: Michał Szczerba i Dariusz Joński, Fot: Michał Szczerba i Dariusz Joński

Dopiero wtedy, to jest 17 marca a więc po 9 miesiącach, Ministerstwo Zdrowia odesłało fakturę firmie E&K.

d251fql

- Czy w tej sprawie przestępstwa vatowskiego, uczestniczył były minister zdrowia Łuskasz Szumowski i jego zastępca Janusz Cieszyński? – pytał poseł Michał Szczerba. – W państwie, które na sztandarach miało walkę z luką vatowską, (...) przez 8 miesięcy była trzymana faktura. Dopiero na skutek naszej interwencji została odesłana do wystawcy - dodał.

- Wzywamy premiera Mateusza Morawieckiego do odzyskania tych 13 mln złotych niezapłaconego VAT-u. Czy było to celowe, że przez rok nie postawiono nikomu żadnych zarzutów? – pytał poseł Dariusz Joński.

Posłowie Szczerba i Joński zaapelowali do ministra sprawiedliwości o zajęcie się tą sprawą. - Panie ministrze Ziobro, proszę nie być "miękiszonem" i skorzystać z uprawnień, które posiada pan jako Prokurator Generalny – mówił poseł Michał Szczerba.

Spółka byłego handlarza bronią dostarczyła jedynie 200 z zamówionych 1241 urządzeń. W grudniu Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał by firma E&K zwróciła Ministerstwu Zdrowia 70 mln zł.

d251fql

Koronawirus. Niecodzienny konwój policji ze Śląska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d251fql

Podziel się opinią

Share
d251fql
d251fql
Więcej tematów