Trwa ładowanie...
difebmw
irak

Koalicja walcząca z ISIS zawiesiła misje szkoleniowe dla Iraku

Wsparcie dla sił bezpieczeństwa Iraku i misji szkoleniowych wstrzymane. Taką decyzję podjęła międzynarodowa koalicja państw, które walczą z ISIS. To efekt rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie po piątkowym ataku USA w Bagdadzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwolennicy Hezbollahu słuchają jednego ze swoich liderów, który składa cześć zabitemu generałowi Kasemowi Sulejmaniemu
Zwolennicy Hezbollahu słuchają jednego ze swoich liderów, który składa cześć zabitemu generałowi Kasemowi Sulejmaniemu (PAP, Fot: PAP/EPA)
difebmw

Decyzję ogłoszono w niedzielę. Koalicji państw, która walczą z ISIS, przewodniczą Stany Zjednoczone.

Zawieszenie działań szkoleniowych i wsparcia dla sił bezpieczeństwa Iraku jest związane z nalotami na bazy, w których stacjonują żołnierze koalicji.

"Naszym nadrzędnym priorytetem jest ochrona wszystkich członków personelu koalicji, zaangażowanego w pokonanie ISIS. Wielokrotne ataki rakietowe w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, przeprowadzone przez elementy z Kataib Hezbollah, spowodowały śmierć funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa Iraku i obywatela USA" - możemy przeczytać w specjalnym komunikacie.

difebmw

Dlatego, jak zaznaczyli jego autorzy, "jesteśmy teraz w pełni zaangażowani w ochronę irackich baz, w których stacjonują żołnierze koalicji".

Zdaniem koalicjantów ta aktywność ogranicza prowadzenie szkoleń z partnerami i wspieranie ich operacji wymierzonych w ISIS. "Dlatego wstrzymaliśmy te działania" - dodano.

Atak USA w Bagdadzie. Żądania Iraku

W niedzielę parlament Iraku wezwał żołnierzy USA do opuszczenia terytorium ich kraju. Posłowie przyjęli uchwałę wzywającą zagraniczne wojska do opuszczenia kraju po tym, jak USA zabiły czołowego irańskiego generała.

difebmw

Kasem Sulejmani zginął w nocy z czwartku na piątek w ataku bezzałogowego drona na lotnisko w Bagdadzie. Decyzję o ataku podjął prezydent USA Donald Trump.

Parlament w Bagdadzie zwrócił się również do rządu irackiego z wnioskiem o zakazanie obcym siłom korzystania z ziemi, przestrzeni powietrznej lub wody w Iraku z jakiegokolwiek powodu.

W Iraku przebywa ok. 5 tys. personelu wojskowego USA.

Atak USA na Irak. Trwa żałoba narodowa po śmierci Kasem Sulejmaniego

W sobotę władze w Bagdadzie ogłosiły trzydniową żałobę narodową. Przed południem w stolicy kraju rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe irańskiego wojskowego i pozostałych dowódców, którzy zginęli w ataku. Na ulice w Iraku wyszły tysiące manifestantów.

difebmw

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Władimir Putin szokuje. "Rosja testuje Polskę"

difebmw

Podziel się opinią

Share

difebmw

difebmw
Więcej tematów