Trwa ładowanie...

Koalicja walcząca z ISIS zawiesiła misje szkoleniowe dla Iraku

Wsparcie dla sił bezpieczeństwa Iraku i misji szkoleniowych wstrzymane. Taką decyzję podjęła międzynarodowa koalicja państw, które walczą z ISIS. To efekt rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie po piątkowym ataku USA w Bagdadzie.

Share
Koalicja walcząca z ISIS zawiesiła misje szkoleniowe dla IrakuŹródło: PAP, fot: PAP/EPA
d4juhxj

Decyzję ogłoszono w niedzielę. Koalicji państw, która walczą z ISIS, przewodniczą Stany Zjednoczone.

Zawieszenie działań szkoleniowych i wsparcia dla sił bezpieczeństwa Iraku jest związane z nalotami na bazy, w których stacjonują żołnierze koalicji.

"Naszym nadrzędnym priorytetem jest ochrona wszystkich członków personelu koalicji, zaangażowanego w pokonanie ISIS. Wielokrotne ataki rakietowe w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, przeprowadzone przez elementy z Kataib Hezbollah, spowodowały śmierć funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa Iraku i obywatela USA" - możemy przeczytać w specjalnym komunikacie.

d4juhxj

Dlatego, jak zaznaczyli jego autorzy, "jesteśmy teraz w pełni zaangażowani w ochronę irackich baz, w których stacjonują żołnierze koalicji".

Zdaniem koalicjantów ta aktywność ogranicza prowadzenie szkoleń z partnerami i wspieranie ich operacji wymierzonych w ISIS. "Dlatego wstrzymaliśmy te działania" - dodano.

Atak USA w Bagdadzie. Żądania Iraku

W niedzielę parlament Iraku wezwał żołnierzy USA do opuszczenia terytorium ich kraju. Posłowie przyjęli uchwałę wzywającą zagraniczne wojska do opuszczenia kraju po tym, jak USA zabiły czołowego irańskiego generała.

Kasem Sulejmani zginął w nocy z czwartku na piątek w ataku bezzałogowego drona na lotnisko w Bagdadzie. Decyzję o ataku podjął prezydent USA Donald Trump.

d4juhxj

Parlament w Bagdadzie zwrócił się również do rządu irackiego z wnioskiem o zakazanie obcym siłom korzystania z ziemi, przestrzeni powietrznej lub wody w Iraku z jakiegokolwiek powodu.

W Iraku przebywa ok. 5 tys. personelu wojskowego USA.

Atak USA na Irak. Trwa żałoba narodowa po śmierci Kasem Sulejmaniego

W sobotę władze w Bagdadzie ogłosiły trzydniową żałobę narodową. Przed południem w stolicy kraju rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe irańskiego wojskowego i pozostałych dowódców, którzy zginęli w ataku. Na ulice w Iraku wyszły tysiące manifestantów.

Źródło: IAR

d4juhxj

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Władimir Putin szokuje. "Rosja testuje Polskę"

d4juhxj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4juhxj
d4juhxj
Więcej tematów