Trwa ładowanie...
d3pz8pv
irak

Irak ogłosił trzy dni żałoby narodowej po śmierci generała Kasema Sulejmaniego

Premier Iraku Adel Abdul Mahdi ogłosił trzydniową żałobę narodową. Ma ona związek ze śmiercią irańskiego generała Kasema Sulejmaniego oraz pozostałych ofiar ataku rakietowego USA w Bagdadzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Irak. Uroczystości pogrzebowe generała Kasema Sulejmaniego, żałoba w kraju potrwa trzy dni
Irak. Uroczystości pogrzebowe generała Kasema Sulejmaniego, żałoba w kraju potrwa trzy dni (PAP, Fot: PAP/EPA)
d3pz8pv

Decyzję władz w Bagdadzie ogłoszono w specjalnym komunikacie.

"Premier i naczelny dowódca Adel Abdul Mahdi zarządził ogłoszenie żałoby narodowej za dusze męczenników; będzie obowiązywać trzy dni, od soboty" - czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds oraz Abu Mahdi al-Muhandis, założyciel proirańskiej milicji irackiej Kataib Hezbollah, zostali zabici w nocy z czwartku na piątek na lotnisku w Bagdadzie. Ostrzał rakietowy przeprowadziły siły USA, a wykorzystano do niego drony bezzałogowe.

d3pz8pv

W sobotę w Bagdadzie setki tysięcy osób wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych ofiar ataku.

Orszak wyruszył sprzed meczetu w miasteczku Al-Kazimijja, na przedmieściach Bagdadu. Wielu uczestników niosło zdjęcia Sulejmaniego i Muhandisa. Tłum krzyczał m.in.: "Śmierć Ameryce, Śmierć Izraelowi", "Ameryka to wielki szatan" oraz palił amerykańskie flagi.

Agencja relacjonowały, że ciała przywódców Iranu i Iraku przewieziono do oddalonego o 102 km od Bagdadu świętego dla szyitów miasta Karbala. W Karbali uczestnicy orszaku żałobnego wznieśli czerwone flagi, które mają symbolizować niesprawiedliwe przelanie krwi i zemstę.

Procesja na końcu dotarła do innego świętego miasta szyitów - Nadżafu. Tam pogrzebane zostaną ciała Muhandisa i innych Irakijczyków-ofiar ataku.

d3pz8pv

Trumna z ciałem irańskiego generała ma być przewieziona do prowincji Chuzestan w Iranie. We wtorek w rodzinnym mieście Sujemaniego, Kerman, ma odbyć się jego pogrzeb.

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zabił jej męża. Magdalena Adamowicz: "nie czuję do niego nic"

d3pz8pv

Podziel się opinią

Share

d3pz8pv

d3pz8pv
Więcej tematów