Trwa ładowanie...

KO chce powtórzyć fortel PiS. Wiemy, jak nowa większość chce pozbyć się sędziów z TK

- Użyjemy ich własnej broni przeciwko nim - zapowiada w rozmowie z WP polityk Koalicji Obywatelskiej. W ten sposób nowa większość parlamentarna chce "unieważnić" wybór tzw. sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym. Problem może być z uchwałą ws. "unieważnienia" wyroku TK ws. prawa antyaborcyjnego. W jej ważność i wpływ na rzeczywistość wątpi nawet Lewica.

Liderzy nowej większości koalicyjnej chcą podjęcia kluczowych uchwałLiderzy nowej większości koalicyjnej chcą podjęcia kluczowych uchwałŹródło: EAST_NEWS, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d4g5sqo
d4g5sqo

Jak wynika z rozmów Wirtualnej Polski z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej, są oni przekonani co do tego, by unieważnić wybór tzw. sędziów dublerów wskazanych przez PiS do Trybunału Konstytucyjnego. Słowem: usunąć ich z TK.

Jak chcą to zrobić? Jak usłyszeliśmy od ważnego posła KO zaangażowanego w sprawę - prawnika z zawodu - jego partia będzie czerpać z rozwiązania zastosowanego przez PiS po przejęciu rządów w 2015 roku. Wtedy partia Jarosława Kaczyńskiego podjęła uchwałę unieważniającą wybór sędziów przez poprzedni rząd PO-PSL. Jej konsekwencją była druga uchwała, podjęta 2 grudnia 2015 r., tym razem o wyborze pięciu nowych sędziów przez PiS. W ten sposób zatwierdzono wybór Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego i Julii Przyłębskiej.

- Zastosujemy to samo rozwiązanie - przyznaje w rozmowie z WP polityk PO z władz partii. Dodaje, że - zdaniem nowej większości - orzeczenia wydawane przez obecny skład TK były "nieważne".

Pytany o sprawę uchwał przez dziennikarzy w Sejmie szef klubu KO Borys Budka nie chciał zdradzić szczegółów. Nie był też pewien, że uchwała zostanie podjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu. Stwierdził jedynie, że nie jest to wykluczone.

d4g5sqo

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krajowa Rada Szmalu. Wskazał "drugi etat" Ziobry i posłów PiS

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, "poważne rozmowy" na ten temat wśród koalicjantów tworzących nową większość parlamentarną dopiero mają się zacząć. Decydujący głos w tej sprawie może mieć marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Co na to PiS? Zapytaliśmy posła tej partii, ministra i prawnika z zawodu Pawła Jabłońskiego. - Nie ma czegoś takiego jak "unieważnienie" wyboru kogokolwiek uchwałą Sejmu - przekonuje polityk. Twierdzi, że działania planowane przez nową większość będą "bezprawne". - Można jedynie stwierdzić "nieważność wyboru". Ale Koalicja Obywatelska mówi o "unieważnieniu". Nie ma to nic wspólnego z praworządnością - twierdzi minister.

d4g5sqo

Oko za oko, ząb za ząb. PiS mówi: "nie"

Jabłoński w rozmowie z Wirtualną Polską podważa również kolejne zamiary nowej większości parlamentarnej. Dotyczą one zapowiedzi "unieważnienia" głośnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa antyaborcyjnego z października 2020 roku.

- Politycy KO przyznają, że wyrok jest ważny i obowiązuje, bo skoro mówią o zamiarach jego "unieważnienia", to znaczy, że go respektują. To cieszy. W polskim systemie konstytucyjnym nie ma natomiast takiej procedury, jak "unieważnienie" wyroku uchwałą Sejmu - twierdzi minister rządu PiS.

Jak dodaje, "liczy na otrzeźwienie". - Tworzenie tego rodzaju mechanizmów, że wbrew konstytucji, wbrew ustawom, uchwałami Sejmu omija się zasady ustrojowe obowiązujące w państwie od lat, byłoby potwierdzeniem tego, że władza, którą chcą utworzyć KO, Lewica i Trzecia Droga, nie ma z praworządnością nic wspólnego - mówi Paweł Jabłoński.

d4g5sqo

Nasi rozmówcy z Koalicji Obywatelskiej przekonują zaś, że mają "podstawy prawne", by "unieważnić" wyrok TK ws. aborcji. Nie chcą mówić o szczegółach. - Uchwała nie jest jeszcze gotowa, będą spotkania w tej sprawie z prawnikami i marszałkiem Sejmu - mówi nam jeden z posłów KO. Nie wiadomo również, czy uchwała ws. wyroku TK zostanie poddana pod obrady na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Pytany o to Borys Budka ucina na korytarzu sejmowym: - Nic nie powiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co z liberalizacją aborcji? Padła konkretna data

Lewica ma wątpliwości. "Bardzo malutki krok"

Posłanka Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 przyznaje w rozmowie z WP, że nie ma jeszcze ustaleń w tej sprawie w nowej koalicji tworzącej większość. - Czekamy na stanowisko naszych koalicjantów i sami również będziemy podejmować decyzje w gronie posłów Polski 2050 - mówi nam.

d4g5sqo

Co na to Lewica? Zapytaliśmy o to posłankę Katarzynę Kotulę, jedną z najbardziej zaangażowanych w sprawy kobiet parlamentarzystek. Nasza rozmówczyni szczerze przyznaje: - Ta uchwała nie jest dla kobiet celem samym w sobie. Jest to bardzo malutki krok w dobrą stronę.

Kotula przyznaje, że nie nazywałaby tej uchwały "unieważnieniem". - Trybunał Julii Przyłębskiej w składzie wadliwie wybranych sędziów dublerów wydał wadliwy wyrok. Ten wyrok nigdy nie był ważny, nigdy nie istniał! Z drugiej zaś strony, czym innym jest podjęcie takiej uchwały, a czym innym realizacja tego - zauważa posłanka.

Przyznaje też, że nie jest w stanie złożyć dziś zapewnienia kobietom, że "unieważnienie tego wyroku będzie oznaczało, że lekarze przestaną się bać". Dlatego też Lewica złożyła dwa projekty ustaw w tym tygodniu: depenalizującej aborcję oraz legalizującej przerwanie ciąży do 12. tygodnia.

W Sejmie słyszymy, że nie ma zgody w Trzeciej Drodze do uchwalenia tych ustaw, a to, na co zgodzić mogą się PSL i Polska 2050 (z wyjątkiem niektórych posłanek, które chcą liberalizacji prawa antyaborcyjnego), jest uchwała "unieważniająca wyrok TK".

d4g5sqo

Jak dowiedziała się WP, posłanki Lewicy - przy wsparciu organizacji kobiet - chcą w najbliższych dniach/tygodniach spotkać się m.in. w tej sprawie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. - Na razie mamy jedynie deklaracje od pana marszałka, że nasze projekty będą procedowane - mówi nam Katarzyna Kotula. Kiedy? Nie ustalono.

Jak pisał w środę 15 listopada "Dziennik Gazeta Prawna", plany nowej większości mogą budzić prawne wątpliwości. - Nie powinniśmy wybierać sobie wyroków do unieważnienia, powołując się na fakt, że orzekali w nich sędziowie dublerzy. Bo jeśli tak, to trzeba być konsekwentnym i unieważnić wszystkie wyroki, które zapadły z ich udziałem - powiedział jeden z rozmówców dziennika.

Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4g5sqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g5sqo
Więcej tematów