Kłopoty Szczerby? Wawrzyk chce przeprosin
- Tolerowaliście przestępcę w rządzie, bo był wam potrzebny jeden głos - grzmiał w Sejmie z mównicy poseł KO Michał Szczerba, mówiąc o Piotrze Wawrzyku. Były wiceszef MSZ postanowił zareagować i żąda przeprosin od Szczerby. Chce także wpłaty 20 tys. zł na Caritas.
23.12.2023 02:12
W czwartek Sejm wybrał członków komisji śledczej, która zajmie się badaniem tzw. afery wizowej. Wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie poparli przedstawione kandydatury.
"Komisja śledcza powinna zbadać legalność, prawidłowość oraz celowość, a także wystąpienie nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r." - zapisano w uzasadnieniu uchwały o powołaniu komisji.
Wawrzyk odpowiada Szczerbie
Głos w Sejmie zabrał poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. - Tolerowaliście przestępcę w rządzie, bo był wam potrzebny jeden głos - mówił polityk o byłym wiceszefie MSZ Piotrze Wawrzyku, krytykując Prawo i Sprawiedliwość.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na reakcję Wawrzyka nie trzeba było długo czekać. "Nie zostałem skazany, ba, nawet nikt mnie jeszcze nie wezwał nigdzie w tej sprawie, choć zgłosiłem gotowość by wszystko wyjaśnić i bronić dobrego imienia " - napisał Wawrzyk na portalu X.
Polityk dodał, że domaga się przeprosin od Szczerby. Chce także, aby poseł KO wpłacił 20 tys. zł na Caritas Diecezji Kieleckiej.
Zapytali o afery PiS. Polacy podzieleni
41,6 proc. Polaków uważa, że komisje śledcze powołane ds. wyborów kopertowych, inwigilacji Pegasusem i sprzedaży wiz mają szansę rozliczyć te afery - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej"
Wyniki badania wskazują, że wiara w wyjaśnienie afer zależy od poglądów politycznych. Tylko 5 proc. zwolenników PiS i Konfederacji uważa, że afery zostaną wyjaśnione, a 62 proc. uważa, że nie jest to możliwe. 33 proc. badanych w tej grupie nie ma zdania.
"Także 60 proc. osób niezdecydowanych co do swoich sympatii politycznych nie wierzy w sprawczość komisji śledczych" - pisze "Rz". 76 proc. osób popierających nową większość wierzy, że afery zostaną rozliczone, 19 proc., że nie, zaś 6 proc. nie ma zdania.
Przeczytaj również: