Trwa ładowanie...

Kłopoty byłego burmistrza gminy Barwice. CBA złożyło doniesienie do prokuratury

Wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego ma związek z kontrolą zachodniopomorskiego miasta i gminy. Sprawa dotyczy decyzji podatkowych, które wydawał były burmistrz na rzecz spółki "Przemtorf".

Share
Kłopoty byłego burmistrza gminy Barwice. CBA złożyło doniesienie do prokuratury
Źródło: East News, fot: East News
d3y818b

Kontrola w mieście i gminie Barwice trwała od 7 sierpnia do 6 listopada 2018 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdzało decyzje byłego burmistrza Zenona Maksalona dotyczące ustalania wymiaru podatku od nieruchomości na rzecz Zakładu Produkcji Torfowej Przemtorf Sp. z o.o. Inspekcja obejmowała lata 2008-2017.

Jak dowiedział się PAP CBA zdecydowało się złożyć zawiadomienie do prokuratury przeciw byłemu burmistrzowi i członkowi zarządu firmy. Wniosek dotyczy podejrzenia możliwości popełnienia przestępstwa przez niedopełnienie obowiązków, a także działania na szkodę interesu publicznego. Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Szczecinku.

Drugie zawiadomienie Biura dotyczyło członka zarządu "Przemtorfu". Zarzuca się mu przestępstwo zatajenia prawdy lub podania nieprawdy w deklaracji podatkowej. Centralne Biuro Antykorupcyjne powiadomiło o nieprawidłowościach ministra środowiska, który jest organem kontrolnym koncesji na wydobywanie torfu przez spółkę.

d3y818b

Skutkami kontroli zaskoczeni są zarówno obecny włodarz Barwic, jak i ludzie związani z "Przemtorfem". Inspekcja wykazała, że spółka miała zaniżać w deklaracjach podatkowych powierzchnię zajmowanych nieruchomości. Były burmistrz nie wszczął postępowań mimo że miał wiedzieć o uchybieniach. Gmina miała stracić z tego tytułu blisko 7,5 mln zł dochodów.

Zobacz także: "Taka ekipa jedzie do Brukseli". Schetyna na konwencji PO uderza w PiS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3y818b

Podziel się opinią

Share
d3y818b
d3y818b
Więcej tematów