Kleszcze w domu. Gdzie znaleźć gniazdo?

Okres, w którym kleszcze są aktywne, trwa niemal przez cały rok. Szczególnie czujni jesteśmy w lesie czy na łące. Ale czy zwracamy uwagę na to, że kleszcze mogą się również zagnieździć w domu?

Kleszcze w domu. Gdzie znaleźć gniazdo?/ zdjecie ilustracyjne
Kleszcze w domu. Gdzie znaleźć gniazdo?/ zdjecie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © pexels
oprac. SBO

Okres, w którym kleszcze są aktywne, trwa niemal przez cały rok - od końca lutego aż do listopada. Te małe pajęczaki zwykle zasiedlają różne obszary, takie jak lasy, łąki, ogrody, skwery, parki i trawniki.

Szczególnie dużo kleszczy można spotkać na styku różnych ekosystemów - na przykład tam, gdzie las przechodzi w pole, chociaż nie jest to regułą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ilość kleszczy w danym miejscu zależy od wielu czynników, w tym od regionu Polski, w którym się znajdujemy. Dodatkowo ocieplający się klimat sprzyja wzrostowi ich populacji. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak się przed nimi chronić.

Jeżeli planujesz wycieczkę do lasu, pamiętaj o odpowiednim ubraniu i specyfikach odstraszających te pajęczaki.

Kleszcze w domu. Gdzie mogą się pojawić?

Warto jednak mieć na uwadze, że kleszcze mogą pojawić się również w naszych domach. Jak to możliwe? Otóż, zarówno my, jak i nasze czworonożne zwierzęta, możemy nieświadomie przynieść je do domu.

Jeżeli kleszcz nie zagnieździ się w naszej skórze, najprawdopodobniej spadnie z ubrania i zacznie szukać miejsca, gdzie mógłby się osiedlić i rozmnożyć. Mimo że kleszcze w domach pojawiają się rzadko, gdyż nie jest to ich naturalne środowisko, mogą one sprawić wiele problemów, jeżeli już się tam znajdą. Gdzie zwykle bytują?

Kleszcze preferują miejsca ciepłe, wilgotne i spokojne, które naśladują ich naturalne środowisko. Często ukrywają się pod listwami przypodłogowymi, a także na brzegach zasłon.

Gniazdo kleszczy. Co zrobić?

Kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Jeżeli zauważysz w tych miejscach dużą ilość przezroczystych, brązowych lub czarnych kuleczek, które na pierwszy rzut oka przypominają kawior. W rzeczywistości mogą to być jajeczka kleszczy, które tworzą skupiska zwane potocznie gniazdami.

Jeżeli odkryjesz "gniazdo" kleszczy w swoim domu, pierwszym krokiem jest zebranie i wyrzucenie jajeczek. Pamiętaj, aby robić to w rękawiczkach.

Następnie miejsce, w którym były kleszcze, należy dokładnie wyczyścić i spryskać preparatami odstraszającymi te pajęczaki.

Możesz użyć gotowych środków dostępnych w sklepach, albo zdecydować się na ekologiczne, naturalne metody, które są bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Odstraszanie kleszczy. Naturalne sposoby

Wśród naturalnych metod odstraszania kleszczy, doskonale sprawdzają się olejki eteryczne o intensywnym ziołowym aromacie.

Na kleszcze w mieszkaniu najlepiej sprawdzi się olejek rozmarynowy, lawendowy, cytrusowy albo geraniowy. Najlepiej rozcieńczyć go z wodą lub odrobiną oliwy i spryskać miejsce, w którym pojawiły się kleszcze. Dodatkowym plusem jest piękny zapach, który będzie unosił się w domu. Taki naturalny preparat możesz również stosować na ubranie albo na skórę – przed wyjściem do lasu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)