Alarmujące dane. Kleszcze zaatakowały z ogromną siłą
W tym roku w Polsce potwierdzono już 21,8 tys. zakażeń boreliozą. Stwierdzono też ponad 500 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. To ponad 8,2 tys. więcej zachorowań niż w roku ubiegłym.
04.11.2023 | aktual.: 04.11.2023 11:38
Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w naszym kraju w 2023 roku na boreliozę zachorowało 21 854 osób. Potwierdzono także 554 przypadki kleszczowego zapalenia mózgu. Zestawienie to obejmuje okres od 1 stycznia do 31 października.
W analogicznym okresie 2022 roku było 13 821 przypadków boreliozy i 315 kleszczowego zapalanie mózgu. Oznacza to alarmujący wzrost w statystykach.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie najbardziej uważać na kleszcze?
Na kleszcze trzeba uważać głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, a także w gęstych zaroślach oraz paprociach. Mieszkańcy miast mogą napotkać pajęczaki w parkach i na otoczonych terenami zieleni obrzeżach osiedli mieszkaniowych.
Warto pamiętać o profilaktyce. Przed kleszczami ochronić może nas odpowiedni ubiór - odzież z długimi rękawami i nogawkami. Pomocne mogą okazać się również spraye odstraszające owady.
Jeżeli dojdzie do wkłucia się kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie należy smarować go tłuszczem, benzyną ani wykręcać na siłę. Kleszcza powinno się chwycić delikatnie pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę.
W aptece dostępne są też miniaturowe pompki ssące i plastikowe kleszczołapki. Po wyjęciu pajęczaka miejsce ugryzienia trzeba dokładnie zdezynfekować.
Borelioza. Jakie są główne objawy?
Warto zaznaczyć, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy. Podczas ukąszenia do krwi mogą zostać przeniesione także inne bakterie i wirusy, wywołujące na przykład kleszczowe zapalenie mózgu.
Za boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, odpowiedzialne są krętki z rodzaju Borrelia. Początkowo u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Czasami występują objawy grypopodobne: gorączka lub stan podgorączkowy, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Do późnych powikłań boreliozy u osób dorosłych należy między innymi zanikowe zapalenie skóry kończyn.
Z kolei kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową o ostrym przebiegu. Zakażenie dotyczy ośrodkowego układu nerwowego. Może dojść do powikłań neurologicznych, a także zapalenia rdzenia kręgowego i opon mózgowo-rdzeniowych. Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepionki.
Zobacz także