W lasach w całej Polsce duże zagrożenie pożarami
W lasach w całej Polsce występuje duże zagrożenie pożarami - przedstawiciele Lasów Państwowych i strażacy apelują więc o przestrzeganie zakazów wstępu do lasów i powiadamianie służb o zauważonym ogniu.
26.07.2006 13:55
Z powodu wysokich temperatur i suszy w wielu rejonach Polski mogą też wystąpić problemy z wodą. Przedstawiciele Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zaapelowali w środę, by oszczędzać wodę - m.in. o nie podlewać trawników i nie myć samochodów. Jak poinformował prezes zarządu Mariusz Gajda w niektórych regionach np. na Podkarpaciu może też dojść do konieczności reglamentowania wody.
W środę w Rządowym Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyła się konferencja poświęcona sytuacji w polskich lasach. Jak poinformował dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Matysiak w większości z nich występuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego (z wyjątkiem części województw pomorskiego, warmińsko- mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego).
Przelotne opady deszczu, które ostatnio wystąpiły w zasadzie nie zmniejszyły zagrożenia pożarami. W tej chwili w większości lasów wilgotność ściółki jest mniejsza niż 10%. Stanowi to duże zagrożenia pożarowe - podkreślił. Dodał, że w 38 proc. nadleśnictw - (162) wprowadzono zakazy wstępu do lasów.
Matysiak poinformował też, że stale działa system obserwacyjno- alarmowy - monitoring prowadzony jest m.in. przez 3 tys. patroli przeciwpożarowych i 44 jednostki lotnicze, w tym 10 samolotów patrolowych, 26 patrolowo-gaśniczych i 8 śmigłowców.
W akcję zaangażowanych jest też ponad 4,5 tys. leśników, którym wstrzymano urlopy wypoczynkowe.
Podobna sytuacja - stan podwyższonej gotowości - jest w straży pożarnej. Jak zapewnił zastępca komendanta głównego PSP Leszek Suski prowadzony jest stały monitoring sytuacji w lasach, sprawdzone zostały też m.in. drogi dojazdowe do nich.
Sytuacja w tej chwili jest bardzo trudna, a zagrożenie duże. Jesteśmy przygotowani do gaszenia pożarów, z taką ilością jaką mamy dzisiaj do czynienia radzimy sobie bez większych problemów - podkreślił Suski. Jak wyjaśnił, w tym roku na terenie Polski doszło już do 8 700 pożarów ( w analogicznym okresie w 2005 r było ich 7917). W nadleśnictwach należących do Lasów Państwowych wybuchło 2193 pożarów.
Leśnicy podkreślaja, że ponad połowa pożarów lasu spowodowana była podpaleniami, a 20% nieuwagą.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - jak poinformował wiceminister Paweł Soloch - dwa tygodnie temu przesłało zalecenie dla wojewodów związane z zagrożeniami pożarowymi - m.in. poleciło uruchomienia działań związanych z monitoringiem sytuacji i przejrzenia planów reagowania na wypadek dużego zagrożenia pożarowego.
Podczas konferencji przedstawiono też prognozy meteorologiczne na najbliższy okres. Wynika z nich, że do końca lipca temperatury w nocy będą utrzymywać się na poziomie 14 - 20 stopni Celsjusza, w dzień od 26 do 35. Opady deszczu mają wystąpić dopiero 29 lipca, 30 spodziewane są też burze.
Temperatura w centralnej Polsce ma spaść natomiast w pierwszych dwóch dekadach sierpnia. Wtedy też ma być więcej opadów deszczu.
Minister środowiska Jan Szyszko zaapelował, by osoby mieszkające w pobliżu lasów pomogły przetrwać upały dzikim zwierzętom (np. jeżom, lisom) i przed ogrodzenie swoich posesji wystawiały pojemniki z wodą.