Łatwo leczone dziś choroby zakaźne mogą znów zacząć zabijać na masową skalę
• Eksperci: pilnie potrzebne nowe antybiotyki
• Na stare bakterie przestają reagować
• Za jakiś czas łatwo leczone dziś choroby zakaźne mogą znów zacząć zabijać na masową skalę
Światowi eksperci zgadzają się z grupą międzynarodowych lekarzy: nowe antybiotyki i nowe metody walki z chorobami zakaźnymi są pilnie potrzebne.
W tym tygodniu autorzy raportu "Przegląd oporności na drobnoustroje" stwierdzili, że stare antybiotyki powoli przestają działać. Są nadużywane i bakterie przestają na nie reagować. Za jakiś czas łatwo leczone dziś choroby zakaźne mogą znów zacząć zabijać na masową skalę.
- Jeden pomysł to wynalezienie nowych leków. Inny, to ostrożniejsze używanie znanych antybiotyków - mówi profesor Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Na przykład przy zapaleniu ucha u dzieci. - Podanie leku przeciwgorączkowego pozwala przetrwać. Jeżeli przez 48 godzin to przejdzie, i pacjent się poprawi, nie ma już sensu leczyć - tłumaczy profesor Szenborn.
Tygodnik "The Economist" przypomina, że potrzebne jest także rozdzielenie zysków firm farmaceutycznych od sprzedaży antybiotyków. Inne pomysły to promowanie szczepionek, czyste szpitale, edukacja ludzi, stworzenie specjalnego funduszu oraz lepsza obserwacja i diagnostyka chorób. Cytowany przez tygodnik "The Atlantic" ekspert z Uniwersytetu Bostońskiego Kevin Outterson podkreśla, że działać trzeba natychmiast.