Trwa ładowanie...
d1xlgrc

Klauzula sumienia do zaostrzenia? Trwają prace w Sejmie, opozycja bije na alarm

Wraca temat klauzuli sumienia w polskiej służbie zdrowia. Sejmowa komisja odrzuciła poprawki opozycji, która proponowała, by pacjent, któremu odmówiono świadczenia, otrzymał informację, gdzie może wykonać zabieg.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wraca temat klauzuli sumienia. Trwają prace w sejmowej komisji
Wraca temat klauzuli sumienia. Trwają prace w sejmowej komisji (PAP)
d1xlgrc

W środę sejmowa komisja zdrowia rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do rządowego projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Nowa ustawa autorstwa Ministerstwa Zdrowia określa m.in. zasady i warunki wykonywania tych zawodów. Resort zmianami chce m.in. poprawić warunki kształcenia i zwiększyć liczbę lekarzy specjalistów oraz zachęcić do powrotu do krajów tych medyków, którzy znajdują się poza granicami Polski.

Podczas prac nad projektem nowelizacji pojawiła się poprawka, która znosi obowiązek wskazania przez lekarza powołującego się na klauzulę sumienia innej placówki lub specjalisty, gdzie może zostać przeprowadzone świadczenie.

d1xlgrc

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Beata Kempa o Tomaszu Grodzkim: nie dorósł do swojej funkcji

Opozycja domagała się, by ten przepis powrócił. Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej tłumaczyła, że publiczne placówki mają obowiązek wskazać pacjentce podmiot, gdzie może uzyskać pomoc. - To niedopuszczalne, by po stronie pacjentów była taka odpowiedzialność skoro są ubezpieczeni, płacą składki, a szpitale są publiczne - tłumaczyła posłanka.

Klauzula sumienia. Opozycja bije na alarm. "Tak właśnie PiS buduje piekło kobiet!"

W reakcji na te uwagę Bolesław Piecha z PiS podkreślił, że "artykuł 68 konstytucji daje przesłankę, że mamy równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej oraz że zasady określi ustawa". Z kolei wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przypomniała, że "funkcje informacyjną zawsze może pełnić Narodowy Fundusz Zdrowia, który ma pełną wiedzę o katalogu świadczeń wykonywanych przez poszczególne podmioty medyczne".

- Każda osoba może się zwrócić do NFZ, tak jak w przypadku każdych innych świadczeń - dodała wiceminister, przypominając, że NFZ dysponuje infolinią

d1xlgrc

Ostatecznie poprawki opozycji zostały negatywnie zaopiniowane "Dowiesz się, że płód ma bezmózgowie? Szukaj info w necie. Tak właśnie PiS buduje piekło kobiet!" - napisała posłanka. "Radź sobie pacjencie sam" - skwitowała z kolei Monika Rosa z KO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xlgrc

Podziel się opinią

Share

d1xlgrc

d1xlgrc
Więcej tematów