Kim jest Dariusz Barski? Ziobro wziął go świadka na własnym ślubie

Jest decyzja ws. Dariusza Barskiego. "Pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego" - brzmi komunikat. Przypomnijmy, że to zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego.

Konferencja Zbigniewa Ziobry w Prokuraturze Krajowej
Fot.Wojciech Olkusnik/East News, Warszawa, 24.02.2023. Prokuratura Krajowa.  Briefing prasowy MS PG Zbigniewa Ziobry (P) oraz PK Dariusza Barskiego (L) na temat sledztwa w sprawie napasci Rosji na Ukraine.
Wojciech OlkusnikDariusz Barski i Zbigniew Ziobro
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Wojciech Olkusnik
Katarzyna Bogdańska

Minister sprawiedliwości przekazał swoje stanowisko w sprawie Prokuratora Krajowego. Jak podało w piątek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości, przywrócenia Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej. Powoduje to, że od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji.

"Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego" - czytamy w komunikacie.

Kim jest Dariusz Barski?

Dariusz Barski - od wielu lat związany z ministrem sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym Zbigniew Ziobro. Prokuratorem Krajowym był już w 2007 r. za pierwszych rządów PiS. Pełnił tę funkcję kilka miesięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kwaśniewski zabrał głos ws. ruchów Dudy. "Gruby błąd" i pochwała

Po reformie prokuratury i likwidacji Prokuratury Krajowej w 2010 r. przeszedł w stan spoczynku. Po powrocie PiS do władzy znowu współpracował ze Zbigniewem Ziobrą jako doradca.

W dniu 16 lutego 2022 roku, na postawie przepisu art. 47 ustawy wprowadzającej ustawę prawo o prokuraturze, został przywrócony do służby czynnej, a następnie w dniu 18 marca 2022 został powołany na pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego. Zastąpił na tym stanowisku Bogdana Święczkowskiego, wybranego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Jednakże, jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, przywrócenie go do służby czynnej w 2022 roku zostało dokonane bez odpowiedniej podstawy prawnej.

Świadek na ślubie Ziobry

Jak pisała "Gazeta Wyborcza", Barski nawet w czasie, gdy był w stanie spoczynku, jako szara eminencja ma wielki wpływ na to, co się dzieje w prokuraturze. Ponoć sam Jarosław Kaczyński uważał go za wybitnego prawnika i chciał, aby to on stanął na czele Prokuratury Krajowej.

Dariusz Barski jest bliskim znajomym Zbigniewa Ziobry. Był nawet świadkiem na jego ślubie.

Dariusz Barski zaufanym człowiekiem Ziobry

Prokuratura Krajowa jest jedną z instytucji "zabetonowanych" przez odchodzący rząd Prawa i Sprawiedliwości. Do odwołania prokuratora krajowego i jego zastępców konieczna jest zgoda prezydenta. Przepis ten obowiązuje od 2016 roku, ale w lipcu 2023 roku wprowadzono dodatkowy: zgoda prezydenta na odwołanie prokuratora krajowego musi zostać wydana na piśmie.

Tym sposobem Zbigniew Ziobro przekazał swojemu zaufanemu człowiekowi część uprawnień prokuratora generalnego, a dodatkowo zabezpieczył go przed ewentualnymi próbami odwołania przez nowy rząd.

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości ws. Barskiego

W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowano, że w piątek minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". "Zastosowano bowiem przepis ustawy, który już nie obowiązywał" - napisało MS.

Jednak chwilę po komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości Prokuratura Krajowa oświadczyła, że działania te są bezprawne, a funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski.

Wybrane dla Ciebie
Zełenski w Niemczech. Wielogodzinne spotkanie z wysłannikami Trumpa
Zełenski w Niemczech. Wielogodzinne spotkanie z wysłannikami Trumpa
Wyniki Lotto 14.12.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Wyniki Lotto 14.12.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Szymon Jadczak i Michał Janczura wyróżnieni w plebiscycie Dziennikarz Roku
Szymon Jadczak i Michał Janczura wyróżnieni w plebiscycie Dziennikarz Roku
Śledztwo w sprawie Mirelli. Nowe ustalenia ws. izolowanej kobiety
Śledztwo w sprawie Mirelli. Nowe ustalenia ws. izolowanej kobiety
Blokada A4. Kolizja trzech samochodów
Blokada A4. Kolizja trzech samochodów
Wiceszef MON uderza w Cenckiewicza. "Prywatna wendetta"
Wiceszef MON uderza w Cenckiewicza. "Prywatna wendetta"
Zaatakowali parę Ukraińców w tramwaju. Jest przełom w sprawie
Zaatakowali parę Ukraińców w tramwaju. Jest przełom w sprawie
Dziennikarz WP Michał Janczura z nagrodą Grand Press w kategorii "Reportaż i dokument audio"
Dziennikarz WP Michał Janczura z nagrodą Grand Press w kategorii "Reportaż i dokument audio"
Biedroń dosadnie o decyzji Nawrockiego. "Lech Kaczyński się w grobie przewraca"
Biedroń dosadnie o decyzji Nawrockiego. "Lech Kaczyński się w grobie przewraca"
Obcokrajowiec wjechał na tory tramwajowe. Miał dwa promile alkoholu we krwi
Obcokrajowiec wjechał na tory tramwajowe. Miał dwa promile alkoholu we krwi
Rozdanie nagród Grand Press 2025. Dziennikarze WP wyróżnieni
Rozdanie nagród Grand Press 2025. Dziennikarze WP wyróżnieni
Skandal w Estonii. Upili się przed spotkaniem z Dalajlamą
Skandal w Estonii. Upili się przed spotkaniem z Dalajlamą