Trwa ładowanie...

Kim jest Dariusz Barski? Ziobro wziął go świadka na własnym ślubie

Jest decyzja ws. Dariusza Barskiego. "Pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego" - brzmi komunikat. Przypomnijmy, że to zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego.

Dariusz Barski i Zbigniew ZiobroDariusz Barski i Zbigniew ZiobroŹródło: Licencjodawca, fot: Wojciech Olkusnik
d3apvm8
d3apvm8

Minister sprawiedliwości przekazał swoje stanowisko w sprawie Prokuratora Krajowego. Jak podało w piątek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości, przywrócenia Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej. Powoduje to, że od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji.

"Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego" - czytamy w komunikacie.

Kim jest Dariusz Barski?

Dariusz Barski - od wielu lat związany z ministrem sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym Zbigniew Ziobro. Prokuratorem Krajowym był już w 2007 r. za pierwszych rządów PiS. Pełnił tę funkcję kilka miesięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kwaśniewski zabrał głos ws. ruchów Dudy. "Gruby błąd" i pochwała

Po reformie prokuratury i likwidacji Prokuratury Krajowej w 2010 r. przeszedł w stan spoczynku. Po powrocie PiS do władzy znowu współpracował ze Zbigniewem Ziobrą jako doradca.

d3apvm8

W dniu 16 lutego 2022 roku, na postawie przepisu art. 47 ustawy wprowadzającej ustawę prawo o prokuraturze, został przywrócony do służby czynnej, a następnie w dniu 18 marca 2022 został powołany na pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego. Zastąpił na tym stanowisku Bogdana Święczkowskiego, wybranego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Jednakże, jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, przywrócenie go do służby czynnej w 2022 roku zostało dokonane bez odpowiedniej podstawy prawnej.

Świadek na ślubie Ziobry

Jak pisała "Gazeta Wyborcza", Barski nawet w czasie, gdy był w stanie spoczynku, jako szara eminencja ma wielki wpływ na to, co się dzieje w prokuraturze. Ponoć sam Jarosław Kaczyński uważał go za wybitnego prawnika i chciał, aby to on stanął na czele Prokuratury Krajowej.

Dariusz Barski jest bliskim znajomym Zbigniewa Ziobry. Był nawet świadkiem na jego ślubie.

d3apvm8

Dariusz Barski zaufanym człowiekiem Ziobry

Prokuratura Krajowa jest jedną z instytucji "zabetonowanych" przez odchodzący rząd Prawa i Sprawiedliwości. Do odwołania prokuratora krajowego i jego zastępców konieczna jest zgoda prezydenta. Przepis ten obowiązuje od 2016 roku, ale w lipcu 2023 roku wprowadzono dodatkowy: zgoda prezydenta na odwołanie prokuratora krajowego musi zostać wydana na piśmie.

Tym sposobem Zbigniew Ziobro przekazał swojemu zaufanemu człowiekowi część uprawnień prokuratora generalnego, a dodatkowo zabezpieczył go przed ewentualnymi próbami odwołania przez nowy rząd.

d3apvm8

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości ws. Barskiego

W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowano, że w piątek minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". "Zastosowano bowiem przepis ustawy, który już nie obowiązywał" - napisało MS.

Jednak chwilę po komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości Prokuratura Krajowa oświadczyła, że działania te są bezprawne, a funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3apvm8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3apvm8
Więcej tematów