Nagły komunikat Bodnara ws. Prokuratora Krajowego

Minister sprawiedliwości przekazał swoje stanowisko w sprawie Prokuratora Krajowego. "Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego" - czytamy w komunikacie.

Nagły komunikat Bodnara ws. Prokuratora Krajowego
Nagły komunikat Bodnara ws. Prokuratora Krajowego
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Pawe� Supernak
Sara Bounaoui

W komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że Adam Bodnar spotkał się w piątek z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim.

"Wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej w dniu 16 lutego 2022 przez poprzedniego Prokuratora Generalnego Pana Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych" - czytamy w komunikacie. Jak tłumaczy MS, zastosowano wtedy przepis ustawy, który już nie obowiązywał.

W komunikacie MS czytamy dalej, że Dariusz Barski został odsunięty z funkcji Prokuratora Krajowego. "Od 12 stycznia 2024 roku Pan Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego" - napisano.

"Aby być Prokuratorem Krajowym, trzeba pozostawać w służbie czynnej"

Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie przypomina, że prokurator w stanie spoczynku nie wykonuje już żadnych zadań, nie może pełnić funkcji w jednostkach prokuratury. Otrzymuje jednak uposażenie, "co do zasady nie mniejsze niż 75% uposażenia w stanie czynnym".

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba, która pozostaje w stanie spoczynku, nie ma możliwości bycia prokuratorem w Prokuraturze Krajowej, a także samym Prokuratorem Krajowym. Aby być Prokuratorem Krajowym, trzeba pozostawać w służbie czynnej" - dodano.

Pełniącym obowiązkiem Prokuratora Krajowego został Jacek Bilewicz prokurator Prokuratury Krajowej.

Dariusz Barski zaufanym człowiekiem Ziobry

Prokuratura Krajowa jest jedną z instytucji "zabetonowanych" przez odchodzący rząd Prawa i Sprawiedliwości. Do odwołania prokuratora krajowego i jego zastępców konieczna jest zgoda prezydenta. Przepis ten obowiązuje od 2016 roku, ale w lipcu 2023 roku wprowadzono dodatkowy: zgoda prezydenta na odwołanie prokuratora krajowego musi zostać wydana na piśmie.

Tym sposobem Zbigniew Ziobro przekazał swojemu zaufanemu człowiekowi część uprawnień prokuratora generalnego, a dodatkowo zabezpieczył go przed ewentualnymi próbami odwołania przez nowy rząd.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (783)