Ułaskawienie Wąsika i Kamińskiego. Bodnar komentuje
- Dzisiaj otrzymałem pismo w tej sprawie od prezydenta - przyznał Adam Bodnar, pytany o to, jak odniesie się do prośby o zwolnienie byłych ministrów Kamińskiego i Wąsika z więzienia.
Podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości przyznał, że zapoznał się z pisemną prośbą prezydenta w sprawie zarządzenia wstrzymania wykonywania kary przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Oczywiście w związku z takim wnioskiem, prokurator generalny ma za zadanie wszcząć postępowanie, czyli właśnie wykonać to, co do niego należy jeśli chodzi o art. 567, paragraf 2 kodeksu postępowania karnego i to postępowanie zostało przeze mnie wszczęte. Ma także za zadanie zażądać akt postępowania i te działania także podejmuje. Na obecnym etapie jeszcze żadne inne działania nie zapadły w sprawie - zadeklarował Adam Bodnar.
Bodnar dodał, że prezydent może w każdej chwili skorzystać z prawa łaski i nie musiał inicjować procedury ułaskawieniowej, w której swoją opinię wydaje prokurator generalny oraz sąd.
"Najważniejszym jest równość wobec prawa"
Prezydent, prosząc o zwolnienie byłych ministrów z więzienia, powołuje się na protest głodowy, który rozpoczęli osadzeni politycy. Adam Bodnar stwierdził, że najważniejszą kwestią jest dbanie o to, żeby stan zdrowia osób podejmujących taki protest się nie pogorszył.
- To codzienna odpowiedzialność służby więziennej, ponieważ wszelkie negatywne konsekwencje takiej sytuacji mogą doprowadzić do odpowiedzialności państwa - wyjaśnił minister sprawiedliwości. Uważam natomiast, że nie powinna być to jedyna przyczyna, która decydowałaby o przerwaniu wykonywania kary - oznajmił.
Minister przypomniał także, że prezydent w postanowieniu poprosił o wszczęcie postępowania bez opinii sądów. - Ja się z tym zgadzam, żeby nie tracić czasu - skomentował Bodnar.
Adam Bodnar dopytywany był przez dziennikarzy, ile mogą potrwać wszystkie procedury? Kiedy można się spodziewać, że byli posłowie wyjdą z więzienia? - Dla mnie wiążącym jest art. 568 KPK. Przypominam: "Uznając, że szczególnie ważne powody przemawiają za ułaskawieniem, zwłaszcza gdy uzasadnia to krótki okres pozostałej do odbycia kary, sąd wydający opinię oraz Prokurator Generalny mogą wstrzymać wykonanie kary lub zarządzić przerwę w jej wykonaniu do czasu ukończenia postępowania o ułaskawienie". Te szczególnie ważne powody to jest kwestia ocenna, i różne czynniki należy brać pod uwagę. Najważniejszym jest równość wobec prawa - ocenił minister.
"Wszczynam postępowanie ułaskawieniowe"
- Wszczynam postępowanie ułaskawieniowe - przekazał Andrzej Duda w czwartkowym oświadczeniu. Prezydent przyznał, że zdecydował się na ten krok na prośbę żon Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego.
- To procedura podjęta w trybie prezydenckim; pierwsze kroki kieruje do Prokuratora Generalnego - przekazał prezydent. - Wnioskuję, aby panowie w trybie natychmiastowym zostali zwolnieni z więzienia. Wierzę, że uspokoi to także niepokoje, które są w naszym państwie - dodał.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kiedy Kamiński i Wąsik wyjdą zza krat? Prawnicy zaskoczeni trybem