Trwa ładowanie...

Kijów chce sojuszu Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow opowiada się za jak najszybszym utworzeniem sojuszu Polska-Wielka Brytania-Ukraina. Tym samym liczy on na rozszerzenie formatu, którego powstanie zostało ogłoszone w lutym tego roku.

Share
Kijów chciałbym utworzenia sojuszu Polski, Ukrainy i Wielkiej BrytaniiKijów chciałbym utworzenia sojuszu Polski, Ukrainy i Wielkiej BrytaniiŹródło: Materiały WP
d2kt6hc

Wcześniejsze trójstronne porozumienie dotyczące współpracy zostało zawarte 17 lutego - na tydzień przed rozpoczęciem inwazji Putina - na Ukrainę. Jego celem miało być celem reagowanie na zagrożenia dla bezpieczeństwa europejskiego i wzmocnienie współpracy gospodarczej między krajami.

- Wierzę, że nowa oś Londyn-Warszawa-Kijów w istotny sposób przyczyni się do wzmocnienia obszaru bałtycko-czarnomorskiego i stworzenia nowej rzeczywistości geopolitycznej w naszej części Europy w perspektywie historycznej - powiedział wtedy minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

d2kt6hc

Kijów chce utworzenia sojuszu

Teraz Kijów opowiada się za zacieśnieniem dalszej współpracy. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow opowiedział się we wtorek za jak najszybszym utworzeniem sojuszu trzech państw informuje agencja Ukrinform.

- Pytanie to powinno być skierowane do prezydenta naszego kraju, który zgodnie z naszą Konstytucją bezpośrednio zajmuje się sprawami zagranicznymi i wojskowymi i jest za nie odpowiedzialny. Jestem za tym, aby ten związek powstał jak najszybciej. Co więcej, uważam, że powinien on być jak najbardziej rozszerzony i nie ograniczać się do tych trzech narodów - powiedział Daniłow.

Deklaracja ukraińskiego polityka miała miejsce już po zwycięskim dla Johnsona głosowaniu nad wotum w brytyjskim parlamencie. Daniłow przyjął jego wynik "z zadowoleniem" zaznaczając, że szef brytyjskiego rządu wspierał Ukrainę w najtrudniejszych czasach. - To jest prawdziwy przyjaciel naszego kraju, który wspierał nasz naród w najtrudniejszych czasach, wspierał naszego prezydenta - dodał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

d2kt6hc

Zobacz też: Ukraina dostała już myśliwce MiG-29? Gen. Skrzypczak zaskoczył

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2kt6hc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2kt6hc
d2kt6hc
Więcej tematów