"Cicha koalicja", wojna o stołki i pretensje. Tak PiS straciło większość w świętokrzyskim sejmiku
Zmiana przewodniczącego sejmiku województwa świętokrzyskiego wywołuje strach w PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego obawia się utraty władzy w kolejnym województwie. Jak dowiaduje się WP, za kryzysem w regionie kryją się m.in. pretensje o niewłaściwe rozdawanie stanowisk i zarzuty o tworzenie "cichej koalicji" z prezydentem Kielc. - To raczej posłowie PiS zdradzali swoich członków – mówi Agnieszka Buras, radna wybrana z list PiS.
Odwołanie przewodniczącego sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzeja Prusia z PiS i wybór Arkadiusza Bąka z PSL na jego następcę, brak wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa, wywołały kryzys w strukturach PiS. O przyszłości marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego i jego zastępców radni zdecydują w lipcu. Jeśli nikogo nie uda się przekonać, partii Jarosława Kaczyńskiego grozi utrata władzy w kolejnym województwie. A to byłoby bolesne w kampanii wyborczej.
Wolta była możliwa dzięki głosom trojga radnych wybranych z list PiS. Waldemar Wrona, Agnieszka Buras i Maciej Gawin jeszcze przed głosowaniami ogłosili powołanie własnego klubu. Choć ich drogi z PiS rozeszły się znacznie wcześniej. Radny Wrona wystąpił z klubu PiS na początku czerwca. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mówił "pewne prominentne osoby z PiS robiły wszystko, żebym nie wygrał konkursu na dyrektora szpitala w Końskich".
Z kolei radni Buras i Gawin zostali wyrzuceni z klubu PiS w lipcu 2021 r. po tym, jak wówczas wstrzymali się od głosu w sprawie przyznania zarządowi województwa absolutorium oraz wotum zaufania. Już wówczas krytykowali sposób zarządzania województwem. Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że osoby związane z PiS winą za obecny kryzys obarczają lekceważenie uwag. Powodem konfliktu są również zarzuty rozdawanie stanowisk radnym spoza PiS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problemy Trzeciej Drogi. Polityk Lewicy ma radę
Walka o stołki
Jak mówią źródła WP, grupa lokalnych działaczy PiS oburzała się, że intratne stanowiska były w ostatnich latach proponowane radnym spoza partii rządzącej. W zamian za wsparcie w głosowaniach. – Czy opozycja tak hojnie rozdawałaby stanowiska PiS-owi? Czemu to ma służyć? Ludzie mają żal – mówi jeden z naszych rozmówców.
Lokalni działacze stworzyli nawet listę pretensji z konkretnymi nazwiskami. Wypominają, że Paulina Gierada - żona radnego Sławomira Gierady, który zdobył mandat z list Koalicji Obywatelskiej – w 2020 r. została wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej spółki Tauron Ekoenergia. Gierada został zawieszony w PO i odszedł z partii po tym jak wpierał PiS w głosowaniach. Obecnie jest związany z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą.
Swój epizod w Radzie Nadzorczej spółki Tauron Ekoserwis miał radny Grzegorz Gałuszka, wywodzący się z PSL. Ludowcy wyrzucili go z klubu, bo zagłosował za absolutorium dla zarządu województwa z PiS. Kolejną osobą jest radny Grzegorz Świercz, w przeszłości działacz PO, który walczył o mandat z list Projektu Świętokrzyskie Bogdana Wenty, prezydenta Kielc. W 2020 r. kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Działacze związani PiS mają żal m.in. o takie decyzje personalne.
"To PiS zdradził swoich członków"
Po czwartkowej porażce w głosowaniu lokalni posłowie PiS całą winę zrzucili na radnych. - Doszło do najzwyklejszej zdrady. Radni przeszli na stronę dotychczasowej opozycji – mówił poseł PiS Krzysztof Lipiec. Na te zarzuty w rozmowie z WP odpowiada Agnieszka Buras, wybrana z list PiS, która głosowała przeciw wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa.
- Nie rozumiem, jak poseł Lipiec może zarzucać radnym zdradę. Każdy z nas ma prawo podejmować własne decyzje i głosować zgodnie ze swoim sumieniem. Przypominam, że to ja zostałam wyrzucona z klubu i zrezygnowałam z członkostwa w partii – mówi.
Według radnej sami politycy PiS doprowadzili do takiej sytuacji. - To raczej posłowie PiS zdradzali swoich członków, tworząc ciche koalicje. Opozycyjni radni sejmiku - powiązanymi z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą wspierali zarząd województwa. W zamian radni miejscy klubu PiS wspierali prezydenta Kielc - twierdzi. Jako dowód podaje wyniki piątkowego głosowania, w którym radni PiS zagłosowali za absolutorium dla Wenty. Przypomina, że Jarosław Karyś z PiS jest przewodniczącym kieleckiej rady miasta. Oficjalnie politycy PiS zaprzeczają istnieniu "cichej koalicji".
Nowogrodzka nie słuchała
- Od początku kadencji mówiliśmy, że nie zgadzamy się na ciche koalicje z opozycją i popieranie prezydenta Wenty. Oceniam go skrajnie krytycznie. W odpowiedzi słyszeliśmy, że nie ma żadnej koalicji, ale widać, że jednak jest. Tymczasem lokalni posłowie PiS na Nowogrodzkiej przekazywali zupełnie inną narrację i zarzucali nam nielojalność. Dziwi mnie fakt, że nikt z centrali partii nie interweniował i np. nie zorganizował spotkania, by wysłuchać naszego stanowiska – mówi Agnieszka Buras.
Radna podkreśla też, że odwołany przewodniczący sejmiku z PiS oraz zarząd województwa nie reagowali na obraźliwe uwagi w czasie obrad. – Sejmik województwa świętokrzyskiego to nie jest ruska Duma – dodaje.
Radna podkreśla, że zmian w sejmiku nie rozpatrywałaby w kontekście krajowej polityki i nastrojów przed wyborami parlamentarnymi. Takie głosy płyną z ust polityków opozycji. "Świetne wieści z województwa świętokrzyskiego! PSL wraz z partiami demokratycznymi przejmują władzę w sejmiku! Brawa dla Arkadiusza Bąka, nowego przewodniczącego sejmiku i wszystkich radnych, którzy poparli zmianę na lepsze. To dobry prognostyk przed jesienią!" – napisał w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski