Trwa ładowanie...

O "kle wieloryba" na proteście sędziów w Warszawie. Zaskakujące słowa prawnika

- Obronimy się jak Polak w Londynie. My także mamy kieł wieloryba - konstytucję - mówił podczas demonstracji wsparcia dla sędziów prof. Marcin Matczak. Prawnik nawiązał do bohaterskiego czynu Polaka, który pomagał obezwładniać zamachowca.
Share
"Kieł wieloryba" na proteście sędziów w Warszawie. Zaskakujące słowa prawnika
"Kieł wieloryba" na proteście sędziów w Warszawie. Zaskakujące słowa prawnikaŹródło: facebook.com/twitter.com/IUSTITIA Polish Judges Association
d468jdy

Demonstracje solidarności z sędziami zorganizowano w niedzielne popołudnie w całej Polsce. W Warszawie akcja "Robimy to dla wszystkich - solidarnie z sędziami!" odbyła się przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości. O potrzebie obrony niezawisłości sędziowskiej mówili m.in. sędzia Krystian Markiewicz ze stowarzyszenia "Iustitia", olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn oraz prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

To właśnie jego słowa wygłoszone pod koniec warszawskiej manifestacji na nowo rozgrzały emocje protestujących. - Obronimy się jak Polak w Londynie. My także mamy kieł wieloryba - konstytucję - mówił do zebranych prof. Matczak.

Nawiązał w ten sposób do wydarzeń z Mostu Londyńskiego, gdzie w obezwładnianiu terrorysty, używając do tego półtorametrowego kła narwala, brał udział Polak o imieniu Łukasz.

d468jdy

Sędzia Juszczyszyn: warto być przyzwoitym

Z kolei sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna, zawieszony w obowiązkach po tym, jak chciał zrealizować wyrok TSUE, mówił o potrzebie solidarności. Swoje wystąpienie rozpoczął od przedstawienia się tak, jak podczas niedawnego oświadczenia.

- Warto być przyzwoitym. (...) Nie wolno nam się bać. Mamy siłę, nawet nie wiecie, jak dużą. Trzymajmy się razem - mówił olsztyński sędzia.

Stowarzyszenia sędziowskie zdecydowały się na niedzielny protest po decyzjach resortu sprawiedliwości i rzecznika dyscyplinarnego wobec ich koleżanek i kolegów. Sędziowie z Krakowa i Olsztyna w prowadzonych przez siebie sprawach postanowili bowiem odwołać się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

d468jdy

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Demonstracja solidarności z sędziami. Wiceminister sprawiedliwości komentuje

d468jdy

Podziel się opinią

Share
d468jdy
d468jdy
Więcej tematów