Kiedy zaczyna się lato? Wkrótce pierwszy dzień lata 2023
Lato to pora roku uwielbiana przez wiele osób. W jego trakcie można liczyć na wiele ciepłych i pogodnych dni. Chociaż dla niektórych lato rozpoczyna się wraz z nadejściem pierwszych wysokich temperatur, termin początku drugiej pory roku, jest ściśle określony. Kiedy koniec wiosny? To zależy.
Lato jest jedną z czterech podstawowych pór roku w klimacie umiarkowanym. Termin jego początku może być różny - w zależności od przyjętych kryteriów. Kiedy wypada pierwszy dzień lata kalendarzowego, astronomicznego oraz meteorologicznego?
Pierwszy dzień lata 2023. Niebawem rozpocznie się lato meteorologiczne
Jednym z terminów początku lata, jest 1 czerwca. W tym dniu rozpoczyna się meteorologiczna pora roku, która trwa trzy miesiące. Ramy czasowe, określone dla początku i końca lata meteorologicznego, są stałe - służą klimatologom i meteorologom do określania średnich statystycznych oraz obserwacji ogólnych zmian, zachodzących w klimacie. Lato meteorologiczne na półkuli północnej potrwa do 31 sierpnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci już alarmują. Czeka nas zwariowane lato w pogodzie
Początek lata 2023. Kiedy pierwszy dzień lata astronomicznego i kalendarzowego?
Kolejnym, niezmiennym terminem początku lata, jest 22 czerwca. W tym dniu rozpoczyna się lato kalendarzowe, które trwa 93 dni - do 22 września. Dzień później następuje początek kalendarzowej jesieni.
Innym czynnikiem, który jest brany pod uwagę przy wyznaczaniu początku pór roku, jest miejsce górowania Słońca nad zwrotnikami lub równikiem. Pierwszy dzień lata astronomicznego wypadnie w dniu przesilenia letniego - w 2023 roku będzie to środa 21 czerwca. W tym dnu wypada również najdłuższy dzień w roku, nazywany Nocą Kupały.
Kiedy rozpocznie się lato? Fenologiczne i klimatogeniczne pory roku
Kolejnym z czynników, który pozwala określić początek i koniec lata oraz pozostałych pór roku, jest cykl życia roślin. W ten sposób wyznaczany jest czas trwania fenologicznych pór roku. W przypadku lata rozróżnia się:
- wczesne lato, które charakteryzuje się kwitnieniem m.in. bzu czarnego czy żyta ozimego
- lato, które charakteryzuje się kwitnieniem m.in. lipy oraz dojrzewaniem jarzębiny i bzu lekarskiego.
Eksperci wyróżniają również lato klimatogeniczne, nazywane latem termicznym. W Polsce przyjmuje się, że rozpoczyna się ono, gdy średnia temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie powyżej 15 stopni Celsjusza.