Trwa ładowanie...

Kiedy wybory 2020? Jarosław Gowin o "głosowaniu hybrydowym"

28 czerwca, 5 lub 12 lipca - to trzy możliwe terminy wyborów prezydenckich, które jako realne wskazuje Jarosław Gowin. Lider Porozumienia uważa, że do tego czasu nie uda się zorganizować głosowania tylko w formie korespondencyjnej. Gowin do terminu przesunięcia wyborów odniósł się również we wpisie w mediach społecznościowych.

Kiedy wybory 2020? Jarosław Gowin o "głosowaniu hybrydowym"Źródło: Getty Images
d3nwqii

Jarosław Gowin o to, kiedy odbędą się wybory prezydenckie, pytany był w poniedziałek rano w TOK FM. Stwierdził, że wszystko zależy od decyzji marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz od tempa prac parlamentarnych nad nowym Kodeksem wyborczym. Jeśli Senat tym razem nie wykorzystywałby całego 30-dniowego terminu, który mu przysługuje na rozpatrzenie projektów poselskich, to wówczas 28 czerwca jest realny - stwierdził prezes Porozumienia.

- Wybory z pewnością odbędą się na przełomie czerwca i lipca. 28 czerwca, 5 czy 12 lipca? Uważam, że do 5 lipca uda się wszystko przygotować - powiedział Gowin.

Dodał, że jego zdaniem najwłaściwsza będzie "forma hybrydowa", czyli zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. - Moim zdaniem nie ma możliwości zorganizowania tylko głosowania korespondencyjnego w tym czasie - ocenił Gowin.

Zobacz też: Jest reakcja na słowa Piotra Glińskiego o narzekaniu na sytuację finansową

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Były premier pytany był również o to, czy minister zdrowia Łukasz Szumowski zmieni rekomendację ws. niebezpieczeństwa dla głosujących w lokalach wyborczych? - Trzeba pytać ministra (...). Osobiście nie konsultowałem planów ws. wyborów z ministrem, ale sądzę, że jest informowany o nich - powiedział Jarosław Gowin w TOK FM.

d3nwqii

Kiedy wybory 2020? Jarosław Gowin o "głosowaniu hybrydowym"

- Nie wiem, kiedy marszałek Sejmu ogłosi nową datę, ale nie sądzę, żeby stało się to w poniedziałek - powiedział, zaznaczając, że wcześniej potrzeba czasu na dyskusje między politykami.

- Ilu prawników, tyle opinii - stwierdził z kolei Gowin, pytany o innych kandydatów niż 10 zgłoszonych przed terminem majowym.

Wybory 2020. Jarosław Gowin: wprowadzenie stanu klęski żywiołowej to już sprawa przebrzmiała

Polityk nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy w sobotę Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski domagali się decyzji pozwalających na przeprowadzenie głosowania 23 maja.

Pytany o żądania opozycji ws. wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, lider Porozumienia stwierdził, iż "przeważyła opcja, że takie rozwiązanie wprowadzałoby zły przykład na przyszłość". - Co do klęski żywiołowej nie zmieniam zdania, ale to już sprawa przebrzmiała - mówił Gowin.

d3nwqii

Do ostatnich wydarzeń Gowin odniósł się również we wpisie w mediach społecznościowych. "Ustępując z funkcji wicepremiera i ministra nauki obiecałem, że doprowadzę do przesunięcia wyborów, a jednocześnie do utrzymania jedności obozu Zjednoczonej Prawicy. Słowa dotrzymałem" - napisał.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
d3nwqii

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nwqii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwqii
Więcej tematów