Trwa ładowanie...
d4fe3bx

Wybory prezydenckie 2020. Jest uchwała PKW. "Brak możliwości głosowania na kandydatów"

Wybory prezydenckie 2020 miały odbyć się 10 maja. Tak się jednak nie stało. "Stwierdza się, że w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów" - wynika z uchwały PKW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Jest uchwała PKW. "Brak możliwości głosowania na kandydatów"
Wybory prezydenckie 2020. Jest uchwała PKW. "Brak możliwości głosowania na kandydatów" (Getty Images)
d4fe3bx

Uchwała PKW wskazuje również na to, że "marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów".

- Demokracja wymaga wyborów, liczę że nastąpi przełom i uda się je przeprowadzi - mówił przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak w rozmowie TVN24.

- Trzeba podjąć kroki legislacyjne, które umożliwią przeprowadzenie wyborów - dodał. - Nie stać Polski na brak prezydenta - wskazał Marciniak. Jego zdaniem to pierwsza taka "precedensowa" sytuacja w historii Polski od 1989 roku.

d4fe3bx

Zobacz wideo: Wybory 2020. Donald Tusk może zastąpić Kidawę-Błońską? "Byłby większym fighterem"

Czy możliwe jest to, że wybory prezydenckie 2020 odbędą się 23 maja? W sobotę pojawiły się doniesienia medialne, że ten scenariusz był poruszany na Nowogrodzkiej. - Po uchwale Państwowej Komisji Wyborczej to nie jest możliwe, dlatego że ten przepis art. 20 ustęp 2 już nie może mieć zastosowania - odpowiedział odparł Sylwester Marciniak.

Wybory prezydenckie 2020. Nie będzie sprawozdania do SN ws. głosowania

Marciniak podkreślił, że "PKW zakończyła proces wyborczy, a kolejne wybory będą całkowicie nowe". Szef PKW poinformował także, że nie zostanie sporządzone sprawozdanie do Sądu Najwyższego. Według niego, "koncepcja sprawozdania i ustalenia zerowego wyniku wyborów nie spotkała się z aprobatą ze strony członków PKW".

d4fe3bx

Przypomnijmy, że był to jeden z elementów porozumienia pomiędzy Jarosławem Gowinem, a Jarosławem Kaczyńskim. Jak wynikało z oświadczenia liderów politycznych, "wybory odbędą się w trybie korespondencyjnym, Porozumienie poprze ustawę o głosowaniu korespondencyjnym i jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z PiS, propozycje jej nowelizacji".

"Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie" - dodano.

Jest uchwała PKW. Pierwsze komentarze

Pojawiają się pierwsze komentarze po ogłoszeniu uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski stwierdził na antenie TVN24, że dokument "przyjmuje dwie fikcje, a stan prawny jest dość niepewny". Ekspert zwrócił uwagę na to, że PKW nie unieważniło wyborów.

- PKW dokonała bardzo twórczej interpretacji swoich uprawnień. Konstytucja wskazuje jedynie dwa przypadki, kiedy Marszałek Sejmu zarządza nowe wybory: opróżnienie urzędu prezydenta lub stwierdzenie nieważności wyborów przez Sąd Najwyższy - tłumaczył prof. Piotrowski.

d4fe3bx

Równie krytycznie do uchwały PKW odniosła się Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. "Nie przyjmuję do wiadomości uchwały PKW, gdzie jako powód braku głosowania, podano brak kandydatów" - napisała posłanka na Twitterze.

Z kolei były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z TVN24 wskazywał na to, że jedyne sensowne rozwiązanie to decyzja o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.

Wśród komentarzy pojawił się również głos senatora Bogdana Zdrojewskiego z KO.

- Jesteśmy na takim etapie chaosu, że trudno coś wyrokować. Konstytucją RP jest w tej chwili głowa Jarosława Kaczyńskiego. Według PKW proces wyborczy został zakończony, startujemy od zera - to z kolei komentarz Szymona Hołowni, kandydata na prezydenta w wyborach prezydenckich 2020.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fe3bx

Podziel się opinią

Share
d4fe3bx
d4fe3bx
Więcej tematów