Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Co z PKW i kandydatami? Nieoficjalnie: PiS ma zmiany Kodeksu wyborczego

PiS ma gotowe zmiany w Kodeksie wyborczym. Chodzi o rolę Państwowej Komisji Wyborczej i przedłużenie ważności podpisów zebranych pod kandydaturami osób, które startowały na prezydenta - do takich informacji mieli dotrzeć dziennikarze RMF FM.

Wybory 2020. Co z PKW i kandydatami? Nieoficjalnie: PiS ma zmiany Kodeksu wyborczegoŹródło: Getty Images
d15ipws
d15ipws

Wybory 2020. Projekt ustawy - jak podaje RMF FM - władze PiS-u miały zatwierdzić w piątek. Jednak z powodu napięć wśród rządzących decyzja została przesunięta na nadchodzący tydzień.

W nowej specustawie miałaby zostać przywrócona rola PKW, która odzyskałaby wszystkie wyborcze uprawnienia, jakie do tej pory zostały jej odebrane. Przypominamy: organizacją wyborów prezydenckich miało zająć się Ministerstwo Aktywów Państwowych z Jackiem Sasinem na czele. Teraz, według nowej specustawy, za przeprowadzenie wyborów nie będzie odpowiadała już Poczta Polska. A o wzorze kart i sposobie ich ewentualnego rozesłania zadecyduje PKW.

Wybory, które chce zorganizować PiS, mają zostać przeprowadzone w sposób korespondencyjny. A kandydaci, którzy brali udział w wyborach, które się nie odbyły, mają mieć możliwość zachowania zebranych podpisów. Oznacza to, że 100 tys. podpisów będą musiały uzbierać tylko te osoby, które dotychczas nie zgłaszały kandydatury na prezydenta.

d15ipws

Wybory 2002. PiS planuje kolejny termin

Z nieoficjalnych doniesień z ulicy Nowogrodzkiej wiadomo, że PiS chce, aby wybory prezydenckie zostały przeprowadzone 28 czerwca. Jednak nie wiadomo, czy ten termin będzie możliwy do zrealizowania. Jeszcze w sobotę partia rządząca rozważała przeprowadzenie wyborów 23 maja, o czym pisaliśmy tutaj.

Zgodnie z przepisami wybory należy ogłosić na co najmniej 55 dni przed ich przeprowadzeniem. Chodzi m.in. o to, aby zostały powołane komisje wyborcze, kandydaci mogli się zarejestrować. A także o to, aby w odpowiedni sposób zostały wydrukowane karty wyborcze.

Zobacz też: Wyborów 10 maja nie będzie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15ipws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ipws
Więcej tematów