Trwa ładowanie...
dyiv1ac

Kiedy tłusty czwartek 2020? Nie tylko łasuchy czekają na ten dzień.

Tłusty czwartek 2020 jest dniem wyczekiwanym nie tylko przez łasuchów. Oczekują go także miłośnicy imprez. To właśnie tłusty czwartek rozpoczyna ostatki, podczas których nie brakuje hucznych zabaw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek 2020 - tradycja
Tłusty czwartek 2020 - tradycja (123RF)
dyiv1ac

Kiedy tłusty czwartek 2020?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. Każdego roku przypada w ostatni czwartek poprzedzający Środę Popielcową. Tym razem ulubiony dzień łasuchów czeka nas 20 lutego. Właśnie wówczas miłośnicy pączków i nie tylko ruszą do cukierni, by kupić ulubione przysmaki. Ci, którym pączki nie odpowiadają, mogą zdecydować się chociażby na faworki.

Czytaj też: Tłusty czwartek 2019. Jaka jest geneza tego zwyczaju? Sprawdź prosty przepis na faworki z 1895 roku

dyiv1ac

Kiedy ostatki 2020?

20 luty to również data rozpoczęcia ostatków, które potrwają do 25 lutego. To czas uwielbiany przez miłośników hucznych zabaw. Panie i panowie wyruszają na bale karnawałowe, by móc się nieco oderwać od codzienności. Po ostatkach czeka nas Środa Popielcowa, która zainicjuje szczególny czas dla wszystkich chrześcijan – Wielki Post.

Czytaj też: Tłusty czwartek za granicą. Jak obchodzi się święto pączków w innych krajach Europy?

Zwyczaje są nieco inne od zasad, według których ostatki są ostatnimi dniami karnawału. Przyjęło się mówić tak, że to ostatni dzień karnawału jest ostatkami. Są też inne nazwy ostatniego dnia karnawału, jak śledzik czy koziołek.

dyiv1ac

Tłusty czwartek 2020 - tradycja

Korzeni tłustego czwartku należy szukać w średniowieczu, kiedy to przed nadejściem Wielkiego Postu konieczne było opróżnianie spiżarni z cukru, owoców i tłuszczu. Postępowano tak, by w trakcie okresu wielkopostnego wspomniane produkty nie uległy zepsuciu.

Czytaj też: Tłusty czwartek w liczbach – ile kalorii ma pączek? Sposoby na spalenie pączka w tłusty czwartek

Właśnie w średniowieczu pojawiły się pierwsze pączki. Co ciekawe jednak, ich wygląd i smak absolutnie nie przypominały tych, które mamy obecnie. Pierwsze pączki wykonywano z ciasta chlebowego, a nadzienie stanowiła słonina.

dyiv1ac

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Pani Basia" ma iść na emeryturę. Patryk Jaki komentuje

Podziel się opinią

Share

dyiv1ac

dyiv1ac
dyiv1ac
Więcej tematów