Tłusty czwartek za granicą. Jak obchodzi się święto pączków w innych krajach Europy?
Tłusty czwartek nie jest wyłącznie polską tradycją. W innych krajach Europy i świata również ma swoje święto i obchody. Sprawdzamy, jak wygląda święto pączków w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Rosji.
Tłusty czwartek w Niemczech
U naszych zachodnich sąsiadów tłusty czwartek nosi nazwę Schnotziger Donnerstag. Najhuczniej dzień ten obchodzi się w miastach położonych nad rzeką Ren. Tam święto to jest także nazywane “babskim karnawałem” - mężczyźni nie powinni tego dnia wychodzić z domu w krawacie, gdyż może on zostać obcięty przez czyhające na niego kobiety z nożyczkami.
Tego dnia odbywają się huczne defilady, a młodzi mają dzień wolny od szkoły. Sprzedawcy w piekarniach i cukierniach mogą być przebrani za diabły. Z kolei pączki są jeszcze bardziej różnorodne niż w Polsce — zarówno w kwestii nadzienia, jak i polewy lub posypki.
Tłusty czwartek we Francji
Francuzi świętują tłusty wtorek. Obchodzą go dzień przed Środą Popielcową pod nazwą mardi gras. Tego dnia w miastach odbywają się festiwale i parady, a ludzie wychodzą na ulice w karnawałowych przebraniach. Bardzo popularne są szczególnie gofry i naleśniki crepes suzette z sosem pomarańczowym, ale ludzie chętnie też kupują pączki i faworki.
Tłusty czwartek w Wielkiej Brytanii
Brytyjczycy swój tłusty dzień mają we wtorek tuż przed Środą Popielcową. W Pancake Tuesday stoły są pełne naleśników. Mogą być serwowane na słodko, np. z dżemem, czekoladą lub bitą śmietaną, ale popularne są także wersje wytrawne, np. z mięsem lub warzywami. Często rodziny wspólnie je przyrządzają.
Tego dnia organizowany jest również Pancake Race. Naleśnikowy wyścig został wymyślony już w XV wieku. Zawodnicy biegną i podrzucają naleśnika na patelni.
Tłusty czwartek w Norwegii
Fastelavnssøndag to norweska odmiana tłustego czwartku. Obchodzona jest w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem. Tego dnia Norwegowie zajadają się pączkami, oponkami, ptysiami oraz słodkimi bułeczkami. Dzieci przychodzą do szkół w przebraniach.
Tłusty czwartek w Rosji
Rosjanie mają z kolei cały tłusty tydzień. Maslenica to prawosławna tradycja, nazywana też serowym tygodniem lub mięsopustem. Święto rozpoczyna się dokładnie siedem tygodni przed Wielkanocą, zapoczątkowuje też bezmięsny post. Podczas trwania całego tygodnia świętującym towarzyszą naleśniki, które smażą wspólnie z rodziną. W środę tradycja nakazuje zastawić stół obfitymi potrawami: słodkie symbolizują udane życie miłosne, czerwony kawior przeznaczony jest dla osób chcących powiększyć rodzinę, a naleśniki ze śmietaną to danie na dobre zdrowie.