Tłusty czwartek 2019. Jaka jest geneza tego zwyczaju? Sprawdź prosty przepis na faworki z 1895 roku
Tłusty czwartek to niewątpliwie najsłodszy dzień w całym roku. Większość z nas nie wyobraża sobie tego dnia bez chociaż jednego zjedzonego pączka lub faworka. W tym artykule znajdziesz prosty przepis na faworki z 1895 roku.
Tłusty czwartek 2019
Tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim wypada tradycyjnie w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Początków tej tradycji należy doszukiwać się w pogaństwie. Dawniej był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, głównie mięs oraz piciu wina.
Przepis na faworki. Sprawdzony pomysł na tłusty czwartek 2019
Faworki w naszym kraju zwane są w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Podpowiadamy prosty przepis na faworki z 1895 roku.
Składniki:
- 200 g mąki
- 5 g masła
- 3 żółtka
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
- 10 ml rumu
- 26 g cukru
- 400 ml oleju
W misce utrzeć masło, dodając po kolei żółtka i wsypując cukier. Kiedy masa nabierze prawie białego koloru, dodać śmietanę, rum i 150 g mąki. Zacząć ugniatać ciasto rękoma, dodając resztę mąki - powinno swobodnie odchodzić od rąk. Wyrobione ciasto rozwałkować na stolnicy. Ciasto powinno być bardzo cienkie. Pokroić ciasto na paski, następnie na prostokąty. Każdy prostokąt naciąć na środku i przewlekać jeden koniec faworka na drugą stronę.
W rondlu rozgrzać 400 ml oleju. Faworki wrzucać na olej i czekać, aż się zrumienią. Przewrócić je na drugą stronę. Gotowe wyjmować łyżką cedzakową i układać na talerzu wyłożonym ręcznikiem kuchennym. Osuszone i odsączone faworki posypać cukrem pudrem. Z tej proporcji wyjdzie ok. 25 faworków.
Treść oryginalna przepisu z 1895 roku "Praktyczny Kucharz Warszawski":
Utrzeć na śmietanę 2 łyżki świeżego masła, wbić po jednemu 15 żółtek i 10 łutów cukru, ucierać ciągle w donicy, wlać kieliszek araku, 6 łyżek kwaśnej śmietany, wsypać półtora funta mąki i rozetrzeć z całą masą. Potem wyłożyć ciasto na stolnicę, dodać jeszcze pół funta mąki i ugnieść ciasto, które ma być tak wolne, że zaledwie da się wałkować. Rozwałkować cienko, krajać kółkiem paski i kawałki, przewijać każdy kawałek i smażyć na gorącym szmalcu. Skoro się z jednej strony zrumienią przewrócić na drugą stronę, podsmażyć, wyjmować na półmisek i gorące posypywać grubo cukrem tłuczonym z wanilią. Faworki najlepiej smażyć w rądlu na niezbyt mocnym ogniu.
Źródło: kuchnia.wp.pl