Kiedy zasiać rzeżuchę na Wielkanoc. Tyle rośnie "żytko"
Rzeżucha to jeden z nieodłącznych symboli świąt wielkanocnych. Niewielkie roślinki o intensywnie zielonej barwie są ozdobą stołów, ale również smacznym dodatkiem do dań gotowanych ze święconki. Kiedy wysiać rzeżuchę, by mieć pewność, że urośnie do Wielkanocy?
30.03.2023 | aktual.: 30.03.2023 11:52
Rzeżucha to roślina bardzo łatwa w uprawie. Do wzrostu nie potrzebuje nawet ziemi - przed Wielkanocą jest najczęściej rozsiewana na wacie, ręczniku papierowym czy gazie.
Jak siać rzeżuchę? Praktyczne porady
Wysiew rzeżuchy warto rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Pieprzyca siewna - bo tak brzmi prawidłowa nazwa roślinki sianej przed Wielkanocą - lubi mokre podkłady. Rzeżuchę najlepiej posiać na płaskim, równomiernym podłożu - wówczas wyrośnie ona równo, będąc zarówno smacznym dodatkiem do dań, jak i estetyczną dekoracją świątecznego stołu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzeżuchę należy siać dość gęsto - wzrasta ona bowiem jedynie do wysokości 3-6 cm. Po wysianiu nasionek, warto przenieść naczynie, w którym się znajdują, do ciepłego i słonecznego miejsca. Pieprzycę siewną trzeba także regularnie podlewać, dbając, by podłoże było wilgotne, jednak nie mokre - zalane wodą nasionka mogą bowiem nie wzrosnąć.
Kiedy posiać rzeżuchę na Wielkanoc?
Rzeżucha to roślina, która rośnie bardzo szybko. Już 2-3 dni po wysiewie jej nasionka zaczynają kiełkować. Aby cieszyć się jej wyglądem na wielkanocnym stole, należy zasiać ją około 7-10 dni przed Wielką Niedzielą.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.
Rzeżuchę warto ścinać i spożywać "na świeżo". To dokonały dodatek do popularnych, wielkanocnych dań: jajek w majonezie, żurku, chrzanu czy sałatek. Pieprzyca siewna to także źródło wielu witamin i mikroelementów: witamin z grupy B, witaminy C, jodu, chromu i siarki.
Zobacz również: Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso? Prawo kanoniczne wyjaśnia